odpust 2015

ŚWIĘTOJAŃSKI ODPUST 2015

     Wspólnota świętojańska rozpoczęła odpustowe świętowanie już 20 czerwca, projekcją pięknego, o głębokim przesłaniu ewangelizującym filmu, pt. „Bóg nie umarł”, który to seans miał miejsce wieczorem, na naszym przykościelnym parkingu.
W dniu następnym, w niedzielę 21 czerwca przeżywaliśmy IV Spotkania Świętojańskie – obszerna relacja z tego wydarzenia została opisana w oddzielnych artykułach.
W dzień odpustu, 24 czerwca, zostały odprawione 3 Msze św. ranne oraz 2 wieczorne, z których jedna miała szczególny charakter, gdyż sprawowana była w nowo odrestaurowanej, zabytkowej kaplicy św. Janów. Na wstępie do Eucharystii, która zgromadziła kilkudziesięciu wiernych, celebrans ks. Marcin podkreślił, iż zgromadziliśmy się w miejscu omodlonym przez wieki.
Centralnym wydarzeniem była wieczorna suma odpustowa. Koncelebrowali ją: ks. kanonik Czesław Puto, który przewodniczył liturgicznemu zgromadzeniu oraz ks. proboszcz Jerzy Serwin, ks. dr Krzysztof Sojka i ks. dyr. Mariusz Susek. Na wstępie Eucharystii nasz Gość wyraził swoją radość z możliwości uczestniczenia we wspólnej modlitwie. Ks. kanonik był proboszczem w parafii św. Wojciecha i Jerzego w Zatorze, pod okiem którego swoje pierwsze kroki w kapłaństwie stawiał ks. Jerzy Serwin.
Ze słowem Bożym do zebranych zwrócił się ks. Mariusz Susek. Przedstawił on postać św. Jana Chrzciciela, jako wybranego przez Boga człowieka, który przeprowadzi odnowę moralną i przygotuje Naród Wybrany do spotkania z Mesjaszem. Ale aby mógł to uczynić, św. Jan wiedział, że musi być wielkim autorytetem moralnym, a więc spełnić musi trzy kryteria: potęgi ducha, charakteryzująca się silną i zdecydowana wolą, bezinteresownością oraz zgodnością między głoszonymi słowami a czynami. Prorok miał także sprecyzowany pięciopunktowy program odnowy Narodu Wybranego:
     – sprawiedliwości społecznej, opartej o właściwy podział dóbr,
– uczciwości aparatu administracji państwowej, bez korupcji,
– prawości działania służb bezpieczeństwa i porządku publicznego, bez wykorzystania posiadanej siły dla własnej korzyści,
– właściwej formacji ludzi odpowiedzialnych za poziom życia religijnego i moralnego, dbających o wysoki poziom sytemu wychowawczego oraz sytemu wartości,
– nawrócenie ludzi sprawujących władzę, aby ci, którzy tę władze sprawują nie przyjmowali postawy, iż stoją ponad prawem. Uświadamianie tego władzy, bardzo często jest powodem konfliktu między sprawującymi władzę, a głoszącymi prawdę, kończącego się tragicznie, gdyż władza stosuje przemoc, nie chcąc słuchać prawdy o sobie.
Dla św. Jana powyższe wartości były bardzo ważne, jednak najważniejsze jest to, że to on właśnie wskazał Jezusa jako Mesjasza. Program Jana Chrzciciela – kontynuował kaznodzieja – nic nie stracił z aktualności. Wybór nowego prezydenta-elekta, praktykującego katolika, było wołaniem o odnowę moralną naszego państwa. W przyszłym roku obchodzić będziemy jubileusz 1050 rocznicy chrztu Polski oraz wizytę Ojca Świętego Franciszka do naszej Ojczyzny. Jeżeli więc chcemy odnowy moralnej, to trzeba prosić św. Jana, abyśmy się do tych wydarzeń przygotowali i stali się ludźmi odważnej ewangelicznej postawy na miarę naszego Patrona – zakończył ks. Mariusz
Pod koniec Mszy św. ks. proboszcz przedstawił historię naszej zabytkowej kaplicy św. Janów oraz podziękował celebransom, w szczególności ks. kanonikowi Czesławowi, za sprawowanie sumy odpustowej, ks. Mariuszowi Suskowi za głoszone przez cały dzień odpustowe kazania, a na ręce dziekana dekanatu Prądnik ks. Dionizego Jedynaka złożył podziękowania księżom gościom za przybycie i uświetnienie uroczystości. Swoje słowa wdzięczności skierował także ks. proboszcz do księży wikarych, do służb i wspólnot parafialnym, za przygotowanie i organizację parafialnego święta.
Po zakończonej Najświętszej Ofierze rozpoczęło się nabożeństwo Eucharystyczne. Na początku odmówiona została litania do św. Jana Chrzciciela, następnie, przy śpiewie litanii do Najśw. Serca Pana Jezusa, wyruszyła procesja do kaplicy św. Janów. Było to nawiązanie, do istniejącej przed wieloma laty procesji Bractwa Różańcowego w dzień św. Jana Chrzciciela, gdy jeszcze kaplica należała do zakonu oo. Dominikanów z ul. Stolarskiej na Prądnik Czerwony.
Odśpiewanie hymnu „Te Deum” oraz błogosławieństwo Najśw. Sakramentem zebranych przy kaplicy wiernych, zakończyło odpustowe świętowanie w naszej parafii.