(22) XXIII ARCHIDIECEZJALNA PIELGRZYMKA RODZIN DO KALWARII

XXIII ARCHIDIECEZJALNA PIELGRZYMKA RODZIN
DO MATKI BOŻEJ W KALWARYJSKIEJ

W niedzielę 13 września, po raz 23, rodziny z Archidiecezji Krakowskiej pielgrzymowały do Matki Bożej w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Kalwaria przywitała pątników piękną pogodą, początkiem polskiej złotej jesieni, gdy jeszcze niektóre drzewa zachowują zieleń, a liście innych zaczynają mienić się całą gamą barw: żółci, brązu i czerwieni.
Pielgrzymi zebrali się przy pierwszej stacji Drogi Krzyżowej „U Piłata”, gdzie przywitani zostali – jak to już jest od wielu lat – przez o. Antoniego, wikariusza bernardyńskiej wspólnoty zakonnej, prowadzącego nabożeństwo, a także ks. prałata Jacka Koniecznego, Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, współorganizatora pielgrzymki rodzin oraz ks. bp. Jana Szkodonia, autora tekstów Drogi Krzyżowej. Ich treścią były rozważania nad uczynkami miłosiernymi co do duszy i ciała, gdyż motto tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „Miłosierdzie w moim domu”. Po każdej stacji przypomniane zostały stosowne słowa św. Jana Pawła II – papieża rodziny, kalwaryjskiego pielgrzyma.
Rozpoczynając to pasyjne nabożeństwo ks. biskup udzielił pątnikom pasterskiego błogosławieństwa i po odczytaniu wstępu, podał intencje: za małżeństwa i rodziny, zwłaszcza za te rozbite i żyjące w trudnych warunkach materialnych jak i duchowych, za młodych, aby dobrze przygotowali się do podjęcia roli małżonków, a także o dobre powołania do życia konsekrowanego oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
W procesji uczestniczyła wielka rzesza wiernych, podczas której mężczyźni nieśli ogromny krzyż, a kobiety kopię Cudownego Wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej. Wśród kroczących po „dróżkach” pielgrzymów, szedł również ks. bp. Jan Szkodoń. Po ostatniej stacji Drogi Krzyżowej, wielotysięczny tłum wiernych wypełnił plac przed polowym ołtarzem i stoki Góry Ukrzyżowania. Jakże był to piękny i budujący obraz, gdyż była to rzeczywiście pielgrzymka rodzin i to wielopokoleniowych. Często obok siebie stali dziadkowe i wnuki, rodzice i dzieci, nawet takie małe, w wózeczkach. Do ołtarza przyniesiony został krzyż i wizerunek Matki Bożej, który towarzyszył podczas Drogi Krzyżowej, po czym rozpoczęła się koncelebrowana Msza św., której przewodniczył Metropolita krakowski ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Obok niego przy ołtarzu stanęli krakowscy księża biskupi: Jan Szkodoń Jan Zając i Grzegorz Ryś oraz kapłani, którzy przybyli ze swoimi parafianami. Naszą wspólnotę parafialną reprezentowali ks. Tomasz Skotniczny.
Na wstępie Eucharystii, przybyłych, jak i gospodarzy tego szczególnego miejsca, przywitał ks. Kardynał, który wyraził swoją radość z tak licznego przybycia  rodzin i duszpasterzy.
Słowo Boże do pielgrzymów wygłosił nasz Arcypasterz.
Maryja i św. Józefa są przykładem zawierzenia Bogu w trudnej sytuacji, gdyż Józef był nawet gotów oddalić potajemnie Małżonkę. Jednak spełnił wolę Boga, choć wiele to od niego wymagało. Życie małżeńskie i rodzinne obfituje również w dramatyczne momenty, kiedy rodzi się pokusa odejścia od Bożych praw. Ale czyż nie powinniśmy w takich chwilach szukać światła i wewnętrznej siły na modlitwie, aby rozeznać wolę naszego Pana? – pytał kaznodzieja.
Nawiązując od hasła tegorocznej pielgrzymki – „Miłosierdzie w moim domu”, Arcypasterz przypomniał o decyzji Ojca Świętego Franciszka, który ogłosił dla całego Kościoła Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Rozpocznie się on 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Nasz dom, nasza rodzina, nasi bliscy – to pierwsze środowisko, w którym możemy i powinniśmy doświadczać miłosierdzia, okazywać sobie miłosierdzie i uczyć się miłosierdzia. Wzajemne miłosierdzie jest najlepszym lekarstwem na wszystkie słabości, niedociągnięcia, nieporozumienia, napięcia i konflikty, od jakich przecież nie jest wolne żadne małżeństwo i rodzina – kontynuował ks. Kardynał.
Arcypasterz nawiązał też do aktualnej sytuacji społeczno politycznej w naszym kraju i Europie w słowach: „O miłosierdzie wołają ci, którzy nie mają głosu, a którym odmawia się prawa do życia. Miłosierdzia domaga się również sfera życia politycznego w naszym kraju. Od wielu lat jesteśmy świadkami jałowego sporu partyjnego, w którym zanika troska o dobro wspólne, bo energię i czas pochłania walka z przeciwnikiem politycznym – walka o utrzymanie lub zdobycie władzy. Można przypuszczać, że w najbliższych tygodniach, wobec zbliżających się wyborów parlamentarnych, czeka nas kolejna odsłona tego konfliktu. (…).
Do Europy dociera fala uchodźców. Chcemy im okazać naszą solidarność. Opuścili oni swoje domostwa i kraje, w których szaleje wojna, przemoc i prześladowanie, także chrześcijan. (…) Kieruję apel do wszystkich odpowiedzialnych i dzierżących władzę w ręku, aby przede wszystkim zażegnali źródła konfliktów, przemocy i wojen, by ludzie nie musieli opuszczać swoich domów.”
Modlitwa do Matki Bożej Kalwaryjskiej, św. Józefa, do św. Jana Pawła II – papieża rodzin i kalwaryjskiego pielgrzyma o orędownictwo za polskimi rodzinami przed tronem Najwyższego, zakończyła homilię.
Tradycyjnie już, podczas procesji z darami ofiarnymi przedstawiciele dekanatów Archidiecezji Krakowskie, Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, przedstawiciele grup formacyjnych i organizacji kościelnych, przynieśli do ołtarza: chleb i wino, kwiaty, dary pieniężne na ratowanie życia poczętego, deklaracje duchowej adopcji dziecka poczętego oraz dożynkowy wieniec z logo ŚDM 2016.
Przed rozesłaniem wiernych, ojciec kustosz kalwaryjskiego Sanktuarium gorąco podziękował ks. Kardynałowi, księżom biskupom, kapłanom, duszpasterzom, a także wszystkim rodzinom, za przybycie do Kalwarii, modlitwę, trud pielgrzymowania i zaprosił do pielgrzymowania w przyszłym roku.
Pasterskie błogosławieństwo ks. Metropolity zakończyło tegoroczna pielgrzymkę. Tradycyjnie już Arcypasterz dziękując Bożej Opatrzności za tegoroczne plony, poświecił i pobłogosławił nowe, przeznaczone pod zasiew ziarno zbóż.
Z naszej świętojańskiej parafii, pod opieką ks. Tomasza Skotniczego, autokarem pielgrzymowało 30 osób, część zaś parafian przybyła indywidualnie.