Archiwum – wydarzenia 2021

 

TO JUŻ 10 LAT!

Dokładnie 3 lipca 2011 r. miała miejsce uroczystość instalacji nowego proboszcza. Po śp. ks. prałacie Grzegorzu Cekierze, ks. kanonik Jerzy Serwin przejął duszpasterzowanie w naszej parafii.
Dziękując Księdzu Proboszczowi za te 10 lat, życzymy sił i zdrowia, ale przede wszystkich darów Ducha Świętego w prowadzeniu parafii. Bóg zapłać i szczęść Boże na dalsze lata. Naszym podziękowaniem niech będzie Msza św., która odprawiona zostanie 4 lipca (niedziela) o godz. 12.00.

Parafianie

 

IMIENINY SIOSTRY PAULI

W dniu 29 czerwca, Kościół obchodzi uroczystość św. Piotra i św. Pawła i jest to dzień imienin naszej siostry Pauli Śpiewak ze zgromadzenia sióstr Nazaretanek.
W intencji Solenizantki odprawiona została wieczorna Eucharystia, którą sprawował ks. Daniel Małysa.

czytaj więcej…

 

ODPUST PARAFIALNY A. D. 2021

Dzień narodzin św. Jana Chrzciciela jest wyjątkowym zdarzeniem w życiu naszej wspólnoty parafialnej, gdyż jest to dzień parafialnego odpustu. Tradycyjnie już, wczesnym wieczorem odprawiona został Msza św. w zabytkowej kaplicy św. Janów.
Zwieńczeniem święta parafii była wieczorna, koncelebrowana Msza św. suma odpustowa. Rozpoczęła się uroczystym wejściem procesyjnym, przy śpiewie pieśni ku czci naszego patrona, św. Jana Chrzciciela.

czytaj więcej…

 

IX SPOTKANIA ŚWIĘTOJAŃSKIE

Z naszych Świętojańskich Spotkań wypadł jeden rok – 2020. Restrykcje sanitarne, związane z epidemią, zamroziły cały miniony rok. Dlatego też, gdy pandemia zaczęła powoli ustępować, a społeczeństwo i gospodarka się otwierać, bo zaczęto znosić kolejne ograniczenia sanitarne, ks. proboszcz rzucił myśl: trzeba zacząć się odmrażać. I rzeczywiście, niedziela 20 czerwca 2021, na który to dzień zaplanowano kolejne, IX Spotkania Świętojańskie, idealnie nadawał się do odmrażania: upał w tym dniu był niesamowity.

czytaj więcej…

 

PODZIĘKOWANIA DLA s. HIACYNTY

Siostra Maria Hiacynta Niewiadomska – siostra przełożona 15.08.2015 – 20.06.2021

W tym roku, po 6 latach, dobiegła końca druga kadencja posługi przełożonej we wspólnocie sióstr Nazaretanek w naszej parafii, s. Hiacynty Niewiadomskiej. Od września siostra będzie posługiwać w Częstochowie, przy parafii św. Wojciecha.

czytaj więcej…

 

CZYM JEST DUCHOWA DIETA – WYKŁAD

W ramach comiesięcznej katechezy, w dniu 15 czerwca, gościliśmy z ks. prof. Marcina Godawę z wykładem: „Czym jest duchowa dieta?”
Wykładowca zauważył, że słowo dieta kojarzy się najczęściej z jakimiś formami wyrzeczenia, dotyczących ciała, aby osiągnąć cel, jakim najczęściej jest zdrowie.

czytaj więcej…

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO KANDYDATÓW DOPEŁNIENIA POSŁUGI LEKTORA SŁOWA BOŻEGO

Po całorocznym przygotowaniu, w dniu 9 czerwca, w naszej świątyni miała miejsce uroczystość błogosławieństwa kandydatów do pełnienia posługi lektora Słowa Bożego. Ze względu na pandemię, uroczystości te odbywały się w dekanatach.

czytaj więcej…

 

ZAGRODY NASZE WIDZIEĆ PRZYCHODZI…

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana, którą Kościół obchodzi od XIII wieku, jest od wielu lat, dla dwóch wspólnot parafialnych: Pana Jezusa Dobrego Pasterza i św. Jana Chrzciciela, okazją do wspólnego, publicznego wyznania wiary w eucharystycznej procesji, przechodzącej ulicami Prądnika Czerwonego.

czytaj więcej…

 

MAJÓWKI EWANGELIZACYJNE A.D. 2021

Poluzowanie obostrzeń sanitarnych, dało możliwość, aby wzorem lat ubiegłych na terenie naszej parafii odbyły się majówki ewangelizacyjne, prowadzone przez ks. Łukasza i ks. Daniela. Odbyły się one w kilku miejscach: na placu przykościelnym pod papieskim krzyżem, przy ul. Łuszczkiewicza, ul. Naczelnej, ul. Balladyny i ul. Reduta przy znajdującym się tam krzyżu.
Z racji przeżywanego roku, który poświęcony jest św. Józefowi, z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Świętego Józefa Patronem Kościoła Powszechnego, w trakcie majówek prowadzone też były rozważania nt. osoby św. Józefa, na podstawie listu apostolskiego Patris Corde, Ojca Świętego Franciszka. W nabożeństwach tych uczestniczyło kilkudziesięcioosobowa grupa wiernych czcicieli Matki Boskiej.

 

przy krzyżu papieskim 2.V ul. Łuszczkiewicza 9.V ul. Naczelna 16.V ul. Balladyny 23.V ul. Reduta 30.V
więcej zdjęć patrz: Media → Galeria zdjęć

 

IMIENINY SIOSTRY HIACYNTY

Dzień 13 maja, w którym Kościół wspomina NMP z Fatimy, a także błogosławione dzieci: Franka i Hiacyntę, jest dniem imienin naszej siostry przełożonej Hiacynty Niewiadomskiej, ze zgromadzenia sióstr Nazaretanek. W tym dniu także wspominamy św. Jana Pawła II, w rocznicę zamachu na jego życie i cudowne ocalenie.

czytaj więcej…

 

Współczesne pułapki cywilizacyjne.

Franciszkanin, o. Łukasz Buksa, który jest także autorem tekstów piosenek i wokalistą oraz doktorantem na UJPII, gościł w naszej parafii, w ramach comiesięcznych katechez dla dorosłych, z wykładem: „Współczesne pułapki cywilizacyjne: Internet, ideologie, samotność.”

czytaj więcej…

 

BIERZMOWANIE AD. 2021

W czwartek 29. kwietnia, przez posługę ks. bpa Roberta Chrząszcza sakrament bierzmowania przyjęło 39 ósmoklasistów z naszej parafii.
Na początku Eucharystii przedstawiciele rodziców przywitali arcypasterza i poprosili o udzielenie sakramentu bierzmowania ich dzieciom. Również ze słowem przywitania, do naszego Dostojnego Gościa zwrócił się gospodarz parafii, ks. proboszcz Jerzy Serwin.

czytaj więcej…

 

Duchowość św. Józefa – wykład

W ramach comiesięcznej katechezy, w dniu 13 kwietnia, gościliśmy ks. dr. hab. Witolda Ostafińskiego z wykładem: „Mowa jest srebrem, a milczenie złotem, czyli o duchowości św. Józefa”. Prelegent w bardzo ciekawy sposób przedstawił osobę ziemskiego opiekuna Jezusa.

czytaj więcej…

 

Droga Krzyżowa w Niedzielę Palmową

Od wielu już lat, w ostatnią niedzielę Wielkiego Postu, odprawiane było nabożeństwo Drogi Krzyżowej na ulicach naszego osiedla. Związane z pandemią restrykcje sanitarne, spowodowały, że i w tym roku nie było to możliwe.

czytaj więcej…

 

Konkurs palm

Szczególną oprawę liturgiczną miała Msza św. o godz. 10.30, na którą przyszły dzieci z palmami rozmaitej wielkości. Po Mszy św. przed kościołem odbył się konkurs palm, który zorganizowali Rycerze Kolumba Rady 15128 wspólnie z Parafią.

czytaj więcej…

 

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego 2021

Od wielu już lat, uroczystość Zwiastowania NMP, 25 marca, obchodzona jest jako Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Uroczyste podjęcie Duchowej Adopcji, miało miejsce w naszej świętojańskiej wspólnocie podczas Mszy św. o godz. 8.00 oraz 18.30.

czytaj więcej…

 

Diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia i inauguracja Roku Rodziny

W dniu 25 marca 2021 r. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach odbyły się diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia oraz inauguracja Roku Rodziny „Amoris laetitia” ogłoszonego przez Papieża Franciszka.

czytaj więcej…

 

NASZA ŚWIĄTYNIA WIELKOPOSTNYM 26. KOŚCIOŁEM STACYJNYM

W czwartek 18 marca, nasz kościół św. Jana Chrzciciela, został wyznaczony, jako miejsce 26. spotkania stacyjnego w ramach wielkopostnego pielgrzymowania. Koncelebrowanej, wieczornej Mszy św. przewodniczył ks. abp. Marek Jędraszewski, którą wraz z arcypasterzem współcelebrowali posługujący w naszej parafii kapłani.
Tradycja Liturgii stacyjnej zrodziła się w Rzymie.

czytaj więcej…

 

POŚWIĘCENIE OBRAZU bł. MICHAŁA McGIVNEY’a

W dniu 23. lutego br. podczas wieczornej Mszy św. poświęcony został obraz błogosławionego
ks. Michael‘a Joseph’a (Michała Józefa) McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba – bratniej organizacji pomocy dla katolickich mężczyzn, który został beatyfikowany w dniu 31 października 2020 roku w katedrze pw. św. Józefa w Hartford w stanie Connecticut.

czytaj więcej…

 

CAŁUN TURYŃSKI – RELIKWIA NA CZASY WSPÓŁCZESNE

We wtorek 16 lutego, po wieczornej Mszy św. miało miejsce spotkanie z ks. prof. Romanem Bogaczem, w ramach miesięcznej katechezy, a której temat brzmiał: „Całun Turyński – relikwia na czasy współczesne”.
Wykład, któremu towarzyszyła, w oryginalnych rozmiarach, wierna kopia Całunu Turyńskiego, skupił się przede wszystkim na opisie męki Chrystusa, której ewangeliczny opis zgadza się z niewiarygodną dokładnością, ze śladami ran uwidocznionymi na płótnie.

czytaj więcej…

 

Rejonowe spotkanie Domowego Kościoła.

Jednym z charyzmatów Domowego Kościoła są wspólne spotkania kręgów: albo z całej diecezji, albo z tzw. rejonu – rejon tworzy ok. 10 kręgów, najczęściej z różnych parafii. W ciągu roku takich spotkań jest 2-3. Z racji obowiązujących przepisów pandemicznych, ilość spotkań, w tym roku pracy, została ograniczona.
W dniu 23 stycznia świątynia nasza gościła kręgi Domowego Kościoła z rejonu III.

czytaj więcej...

 

IMIENINY ks. MARIUSZA i s. AGNELLI

Pracujący w naszej parafii ks. Mariusz Susek obchodził swoje imieniny w 19 stycznia, a posługująca jako zakrystianka s. Agnella w dniu 21 stycznia, w dniu w którym Kościół wspomina św. Agnieszkę.

czytaj więcej…

 

Podsumowanie roku 2020
Parafia św. Jana Chrzciciela w Krakowie

W Chrystusie, który jest Światłością świata, Bóg dał ludzkości czas zbawienia. Ten czas rzuca nowe światło na to wszystko, co w minionym roku przeżywaliśmy, czego doświadczaliśmy, z powodu czego cierpieliśmy, na to wszystko, co straciliśmy, co osiągnęliśmy, na to wszystko, co codziennie oglądamy w telewizji, o czym czytamy w gazetach lub na portalach internetowych.
Wspomnijmy jaki był ubiegły rok 2020, dla naszej wspólnoty parafialnej i co się zdarzyło w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

czytaj więcej…

Komentarze są wyłączone.