Archiwum – wydarzenia rok 2020

 

PODZIĘKOWANIA DLA s. JOLANTY

Po trzyletniej posłudze w naszej parafii, decyzją władz zakonnych, siostra Jolanta Czepiel, zakrystianka, została przeniesiona do Nowej Sarzyny w diecezji rzeszowskiej.
W niedziele 20 września, o godz. 12.00, w jej intencji odprawiona została Msza św. Za posługę w naszej wspólnocie, podziękowania złożył, w imieniu zespołu duszpasterskiego ks. proboszcz, a w imieniu parafian przedstawiciel Duszpasterskiej Rady Parafialnej oraz Koła Przyjaciół Maryja.

Siostro Jolanto!

Dziękujemy za wszystkie Twoje prace na rzecz naszej wspólnoty: przygotowanie strojów liturgicznych dla kapłanów – pranie i prasowanie, dbanie o wystrój naszej świątyni, przepiękne kompozycje kwiatowe przy ołtarzach, dekoracje z okazji różnych uroczystości, jak bożonarodzeniowa stajenka, ciemnica i grób Pański. Nie sposób tego wszystkiego wymienić.
Jeszcze raz za Twoją posługę składamy serdeczne Bóg zapłać. Zapewniamy i naszej modlitewnej pamięci. Niech Najświętsza Rodzina z Nazaretu cały czas błogosławią na nowym miejscu. Szczęść Boże!

 

PIELGRZYMKA DO MOGILSKIEGO SANKTUARIUM KRZYŻA ŚWIĘTEGO

W sobotę 19 września 2020 r., na zaproszenie ojców cystersów, wielu świętojańskich parafian udało się do Mogiły, by uczestniczyć w modlitewnych obchodach oktawy odpustu z racji uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego. Wieczornej koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył nasz ks. proboszcz Jerzy Serwin. Na początku Eucharystii przybyłych powitał proboszcz mogilskiej parafii o. Wincenty Zakrzewski OCist.

czytaj więcej…

 

PIELGRZYMKA RODZIN ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ DO KALWARII

W drugą niedzielę miesiąca, 13 września, tradycyjnie odbyła się XXVIII pielgrzymka rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii, która przywitała nas przepiękną, słoneczna pogodą, gdy lato powoli przechodzi w złotą jesień .
Mottem tegorocznej pielgrzymki były słowa św. Jana Pawła II. zaczerpnięte z encykliki Evangelium vitae: „Człowiek jest powołany do pełni życia”.

czytaj więcej…

 

5. ROCZNICA ŚMIERCI KS. PRAŁATA FRANCISZKA CHOWAŃCA

W dniu 8 września obchodziliśmy 5 rocznicę śmierci ks. Prałata Franciszka Chowańca, pierwszego i wieloletniego moderatora Ruchu Światło-Życie archidiecezji krakowskiej. Na wspólnej modlitwie zgromadziliśmy się w naszym kościele parafialnym, razem z krakowską oazą i tymi, dla których ks. Franciszek był ważną osobą.

czytaj więcej…

 

XLVIII DIECEZJALNA PIELGRZYMKA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE I SŁUŻBY LITURGICZNEJ DO KALWARII

W ostatnią sobotę, 29 sierpnia, jak co roku, zgromadziliśmy się u Matki Bożej Kalwaryjskiej na „Rekodziękczynieniu”, czyli XLVIII pielgrzymce dziękczynnej za czas rekolekcji wakacyjnych organizowanych przez wspólnoty oraz parafie naszej archidiecezji.

czytaj więcej…

 

KOLEJNY ATAK NA NASZĄ WSPÓLNOTĘ PARAFIALNĄ

Nie wszyscy idący rano w niedzielę 19 lipca, na Mszę św., zwrócili uwagę, że we wszystkich 3, wolnostojących na terenie przykościelnym gablotkach, zostały zamalowane jasnobrązowym sprejem szyby. Działanie tego „nieznanego sprawcy” było wybitnie wybiórcze, gdyż w ten znany z czasów PRL sposób, ocenzurował, zamalowując te miejsca, gdzie znajdowały się wypowiedzi św. Jana Pawła II oraz papieża Franciszka.

czytaj więcej…

 

PARAFIALNA PIELGRZYMKA DO GIETRZWAŁDU, WILNA i SOKÓŁKI

W dniach 8 – 11 lipca, pod duchową opieką ks. Daniela Malysy, wyruszyła z naszej parafii autokarowa pielgrzymka do sanktuariów, położonych w północno-wschodniej części naszego kraju.

czytaj więcej...

 

BIERZMOWANIE AD. 2020

To bierzmowanie miało się odbyć w marcu, ale z powodu pandemii, zostało, jak wiele innych uroczystości, przesunięte na bliżej nieokreślony czas. W końcu jednak, w skutek zdjęcia niektórych ograniczeń epidemicznych, 39 osobowa grupa młodzieży, już w tym momencie absolwentów klas VIII, przystąpiła w naszej świątyni, do tego sakramentu. Miało to miejsce w sobotnie przedpołudnie w dniu 27 czerwca.

czytaj więcej…

 

ODPUST PARAFIALNY 2020

Kościół tylko 3 razy w roku liturgicznym czci ziemskie narodziny: jest to Boże Narodzenie, narodzenie Najświętszej Marii Panny oraz narodzenie św. Jana Chrzciciela. Dzień narodzin św. Jana Chrzciciela jest wyjątkowym zdarzeniem w życiu naszej wspólnoty parafialnej, gdyż jest to dzień parafialnego odpustu.

czytaj więcej…

 

NOWI NADZWYCZAJNI SZAFARZE KOMUNII ŚW.

W Sanktuarium Jana Pawła II, w dniu 20 czerwca, w święto Niepokalanego Serca Najświętszej Panny Maryi, ks. abp. Marek Jędraszewski pobłogosławił do posługi Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej 41 mężczyzn, w tym 2 naszych parafian: Janusza Pawęzowskiego i Witolda Serafina.

czytaj więcej…

 

PROCES KANONIZACYJNY SŁUG BOŻYCH: EMILII i KAROLA WOJTYŁÓW

W Wadowicach, 7 maja, ukonstytuował się trybunał i odbyła się pierwsza uroczysta sesja w procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych Służebnicy Bożej Emilii Wojtyły z d. Kaczorowskiej oraz Sługi Bożego Karola Wojtyły – seniora, rodziców św. Jana Pawła II.
Postulatorem procesów kanonizacyjnych Karola i Emilii Wojtyłów jest ks. Sławomir Oder. W procesach reprezentuje ks, abp. Marka Jędraszewskiego, ks. Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, którego gościliśmy z wykładem w naszej wspólnocie, w dniu 16 czerwca.

czytaj więcej…

 

PROCESJA EUCHARYSTYCZNA-BOŻE CIAŁO

Publiczne procesje Bożego Ciała mają w naszej ojczyźnie już siedmiowiekowa tradycję – w Krakowie taka procesja po raz pierwszy miała miejsce w roku 1320. Również wspólna procesja parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza i św. Jana Chrzciciela też ma już ponad 30 letnią tradycję.

czytaj więcej…

 

ZAKOŃCZENIE ROKU PRACY FORMACYJNEJ KRĘGÓW DOMOWEGO KOŚCIOŁA W NASZEJ PARAFII

Podczas specjalnej Mszy św. kręgi Domowego Kościoła dziękowały Panu Bogu za kolejny rok pracy. Podczas Mszy św., którą odprawił ks. Łukasz – moderator parafialnych kręgów, płonęła oazowa świeca, jaka zapalana jest podczas każdego spotkania Domowego Kościoła. Na wstępie celebrans zaznaczył, że ta Eucharystia jest dziękczynieniem za miniony rok

czytaj więcej…

 

IMIENINY s. JOLANTY

W dniu, kiedy Kościół wspomina bł. Jolantę, swoje imieniny obchodzi nasza siostra zakrystianka. Z tej okazji wieczorna Msza św. odprawiona została w jej intencji. Koncelebrowali ją ks. Daniel i ks. Mariusz.

czytaj więcej…

 

WIGILIA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

Wigilijne czuwanie przed świętem Zesłania Ducha Świętego, rozpoczęło się wieczorna Mszą św., która odprawił ks. Łukasz. On też wygłosił homilię, w której zaznaczył, że Trzecia Osoba Boska jest szczególnie obecna podczas każdej Eucharystii i to Ona prowadzi nas do świętości.

czytaj więcej…

 

KONCERT KWARTETU GITAROWEGO

Mieliśmy okazję gościć kolejny raz zespół Cracow Guitar Quartet. Zespół powstał w roku 2006. Artyści mają już na swoim koncie udział i nagrody w wielu prestiżowych festiwalach muzyki gitarowej w kraju i zagranicą. Artyści ukazują piękno i bogactwo muzyki gitarowej, a ich bardzo bogaty repertuar obejmuje muzykę zarówno renesansu, baroku jak i współczesną, europejską z różnych jej regionów i południowo amerykańską.

czytaj więcej…

 

SPOTKANIE Z O. LEONEM KNABITEM

Osoba benedyktyńskiego mnicha z Tyńca, o. Leona Knabita, jest szeroko znana. Jest autorem wielu książek, występował w wielu programach telewizyjnych. Ojciec Leon ma wspaniały dar mówienia o trudnych prawdach wiary, w niezmiernie przystępny, ale także lekki, z dużym poczuciem humoru, sposób.

czytaj więcej…

WYKŁAD p. prof. JANUSZA KAWECKIEGO

W parafialnej auli im. ks. prałata Grzegorza Cekiery, 27 stycznia, miało miejsce spotkanie z p. prof. Januszem Kaweckim, członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tematem wykładu p. prof. było przybliżenie tematyki zawartej w jego najnowszej książce pt. „Prawda o imperium ojca Rydzyka”.
Gościa przywitała przewodnicząca KPRM w naszej parafii, p. Elżbieta Ślusarczyk.
Na wstępie prelegent z wielką radością oznajmił, że laureatem tegorocznej (była to już 24 edycja) nagrody im. czcigodnego Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego został ks. abp. Marek Jędraszewski.

czytaj więcej…

 

Spotkanie opłatkowe dzieci i młodzież

W niedzielę 19 stycznia, o godz. 15.00 w auli parafialnej im. ks. Prałata Grzegorza Cekiery, miało miejsce spotkanie opłatkowe dzieci, młodzieży i ich Rodziców zaangażowanych w grupach parafialnych: ministrantów, lektorów, Schola Świętojańskie Nutki, Grupa Misyjna Karolki – Chrześcijańscy Pomocnicy, grupa teatralna, młodzież Oazowa i Wspólnota Akademicka Psałterion.

 

IMIENINY ks. MARIUSZA

W dniu 19 stycznia, pracujący w naszej parafii ks. Mariusz Susek obchodzi swoje imieniny.
Jednakże tez dzień przypadał w tym roku w niedziele, dlatego Msza św. intencji solenizanta odprawiona został dzień wcześniej, w sobotę wieczorem 18 stycznia.

czytaj więcej…

 

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – WYKŁAD

W dniu 14 stycznia gościliśmy pana Kajetana Rajskiego, który wygłosił wykład na temat: Żołnierze Wyklęci jako obrońcy wiary chrześcijańskiej. Prelegent jest publicystą, redaktorem naczelnym Kwartalnika „Wyklęci”, badaczem i popularyzatorem historii powojennego podziemia niepodległościowego.

czytaj więcej…

 

OPŁATKOWE SPOTKANIE PARAFIALNYCH GRUP DOROSŁYCH

W niedzielę Chrztu Pańskiego, 12 stycznia br., w auli im. ks. prałata Grzegorza Cekiery, miało miejsce spotkanie opłatkowe parafialnych grup formacyjnych dorosłych.

czytaj więcej…

 

 

Podsumowanie roku 2019

Parafia św. Jana Chrzciciela w KrakowieNa początku Nowego Roku, warto popatrzeć, jaki był ubiegły rok dla naszej wspólnoty parafialnej i co się zdarzyło w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
W naszej parafii chrzest przyjęło 104 dzieci (w r. ub. 105). O chrzest poza parafią poprosiło 54 rodziców. Bardzo niepokojący jest fakt, że w 1/5 wypadkach rodzice są w niesakramentalnych związkach małżeńskich (9), lub żyją bez jakiekolwiek związku (14).

czytaj więcej..

Komentarze są wyłączone.