Archiwum – wydarzenia 2022

 

SPOTKANIE AUTORSKIE

W przeddzień rozpoczęcia sprzedaży książki „Dzieje Parafii Św. Jana Chrzciciela w Krakowie”, autorstwa pp. Piotra Franaszka, Antoniego Franaszka i Krzysztofa Ożoga, w sobotę 11 czerwca, wszyscy zainteresowani mogli spotkać się z autorami tego opracowania oraz na miejscu zakupić książkę.

czytaj więcej…

 

MONODRAM MONUMENTALNY- ZAPISKI WIĘZIENNE KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO

Ks. Prymas Stefan Wyszyński, a od września ub. roku błogosławiony, to jedna z najwybitniejszych postaci w historii, a zwłaszcza tej najnowszej, polskiego Kościoła Katolickiego. Wszakże nawet sam święty Jan Paweł II powiedział, że nie byłoby papieża Polaka, gdyby nie było Prymasa Tysiąclecia.

czytaj więcej…

 

BIERZMOWANIE AD. 2022

W sobotni wieczór, 28 maja, 67 młodych parafian przyjęło kolejny sakrament chrześcijańskiej inicjacji – bierzmowanie. Szafarzem był ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Koncelebrowaną Mszę św. wraz z Dostojnym Gościem sprawowali: ks. proboszcz Jerzy Serwin, ks. Dariusz Czapnik nasz rodak oraz ks. Tomasz Stec dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

czytaj więcej…

 

PEREGRYNACJA IKONY ŚWIĘTEJ RODZINY

Od 26 grudnia 2021 r., po parafiach Archidiecezji Krakowskiej, począwszy od Zakopanego, peregrynuje Ikona Świętej Rodziny. Peregrynacja zakończy się 26 czerwca 2022 r. w Krakowie w parafii Matki Bożej Zwycięskiej, Kraków-Borek Fałęcki. Przybycie ikony do naszej parafii, zaplanowane zostało na sobotę 28 maja.

czytaj więcej…

 

ŚWIĘCENIA DIAKONATU

W katedrze na Wawelu, w dniu 7 maja, w wigilię uroczystości św. Stanisława BM, siedmiu kandydatów przyjęło święcenia diakonatu z rąk metropolity krakowskiego. Wśród nowych diakonów znalazł się także dk. Grzegorz Liput.

czytaj więcej…

Podziękowania z parafii św. Jana Chrzciciela w Starokonstantynowie na Ukranie

POMOC DLA PARAFII ŚW. JANA CHRZCICIELA NA UKRAINIE

Rycerze Kolumba, z działającej przy naszej parafii Rady 15128, w dniach 19 – 27 kwietnia organizowali i koordynowali zbiórkę potrzebnych produktów dla Ukrainy. O taką pomoc poprosił o. Stanisław Mański – kapucyn Prowincji Krakowskiej.

czytaj więcej…

 

DROGA KRZYŻOWA W NIEDZIELĘ PALMOWĄ

Już od ponad 20 lat, w ostatnią niedzielę Wielkiego Postu, odprawiane były nabożeństwo Drogi Krzyżowej, na ulicach naszego osiedla. Związane z pandemią restrykcje sanitarne spowodowały, że w tradycji tej nastąpiła kilkuletnia przerwa. W tym roku 10 kwietnia, po trzech latach, znowu wierni mogli wziąć udział w tym, odprawianym poza murami świątyni, ewangelizującym nabożeństwie.

czytaj więcej…

WIELKOPOSTNA LITURGIA – NASZA ŚWIĄTYNIA XXVI KOŚCIOŁEM STACYJNYM

Od kilku już lat, czwarty czwartek Wielkiego Postu – w tym roku było to 31 marca, nasz kościół św. Jana Chrzciciela jest miejsce 26. spotkania stacyjnego w ramach wielkopostnego pielgrzymowania arcypasterza i wiernych, po kościołach krakowskich. Koncelebrowanej, wieczornej Mszy św. przewodniczył ks. abp. Marek Jędraszewski, którą wraz z arcypasterzem współcelebrowali ks. proboszcz oraz ks. Dariusz Pietrzak.

czytaj więcej…

 

DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO 2022

Od roku 1998 uroczystość Zwiastowania NMP, 25 marca, obchodzona jest, jako Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Uroczyste przyrzeczenia składane przez wiernych podejmujących duchową adopcję, w imieniu Kościoła, przyjmowali ks. Łukasz Nizio, podczas porannej Mszy św. oraz ks. Grzegorz Kurzec, podczas wieczornej Mszy św.

czytaj więcej…

NABOŻEŃSTWO POŚWIĘCENIA ROSJI I UKRAINY
NIEPOKALANEMU SERCU NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

Do ogólnoświatowego Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, włączyły się, co jest rzeczą oczywistą, Kościoły lokalne. W dniu 25 marca, o godz. 17.00, również w naszej parafii, odbyło się takie nabożeństwo. Prowadził je ks. Łukasz Nizio. W obecności wystawianego Najświętszego Sakramentu oraz figury Matki Boskiej Fatimskiej, nastąpiło odmówienie Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

czytaj więcej…

 

IMIENINY ks. GRZEGORZA

Naszemu księdzu wikariuszowi, Grzegorzowi Kurzcowi, patronuje św. Grzegorz Wielki. Przez całe wieki, Kościół wspominał tego świętego w dniu 12 marca. Stąd przysłowie ludowe: „na Grzegorza zima idzie do morza”. W wyniku reformy kalendarza liturgicznego, która miała miejsce po II Soborze Watykańskim, wspomnienie św. Grzegorza przeniesione zostało na 3 września.

czytaj więcej…

 

POŚWIĘCENIE STOŁU BILARDOWEGO i DO GRY W CYMBERGAJA

W salce LSO, nad zakrystią, pojawił się nowy mebel. Po wielu miesiącach wytężonej pracy, walki z oporem materii i przeciwnościami losu – zalanie przez letnie burze piwnic pod plebanią, powstał uniwersalny stół do bilardu i cymbergaja.

czytaj więcej…

 

KONCERT PARAFIALNEGO CHÓRU „VOX CLAMANTIS”

Po dłuższej przerwie spowodowanej ograniczeniami sanitarnymi, mogliśmy w niedzielę 16 stycznia posłuchać koncertu naszego parafialnego chóru „Vox Clamantis”, pod dyrekcją p. Dominik Cieślik-Lauf.

czytaj więcej…

 

STYCZNIOWE IMIENINY: ks. MARIUSZA I s. AGNELLI

Imieniny swojego patrona w dniu 19 stycznia obchodził ks. Mariusz Susek, zaś 21 stycznia nasza zakrystianka, s. Agnella Maźnio. Dlatego z tej okazji w dniu 15 stycznia oprawiona została w ich intencji Msza św.

czytaj więcej…

 

SPOTKANIE KOLĘDOWO-OPŁATKOWE

Związane z kolejną falą epidemii covid-19 restrykcje sanitarne, spowodowały, że i w tym roku nie odbyło się w tradycyjnej formie, w parafialnej auli, spotkanie opłatkowe dla parafialnych grup formacyjnych. Wyjściem z sytuacji była zmiana formuły spotkania, które odbyło się w dniu 9 stycznia, w naszym kościele, przed betlejemska szopką.

czytaj więcej…

Komentarze są wyłączone.