Archiwum – wydarzenia rok 2023

KOLEJNE RELIKWIE W NASZEJ PARAFII

Podczas wieczornej Mszy św., która odprawiana była w intencji dziewcząt i młodzieży żeńskiej (były to także Roraty z udziałem dzieci), zostały wprowadzone uroczyście do naszej świątyni relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego. Eucharystię, która rozpoczęła się procesyjnym wejściem, koncelebrowali o. Zdzisław Dzido oraz nasz ks. proboszcz.

czytaj więcej…

 

ŚW. MIKOŁAJ

Jak co roku do naszej parafii przybył w dniu 6 grudnia św. Mikołaj. Wyczekiwany przez dzieci z niecierpliwością Gość zjawił się punktualnie o wyznaczonej porze w parafialnej auli.

czytaj więcej…

 

PARAFIALNA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ

Od roku 1978, nasi parafianie udają się w listopadzie, w autokarowej pielgrzymce, na Jasną Górę, jako dziękczynienie za utworzenie parafii i budowę świątyni. W roku bieżącym pielgrzymka ta obyła się w dniu 18 listopada. W tym roku aura była brzydka, przy wyjeździe z Krakowa i po drodze padał deszcz i deszcz ze śniegiem.

czytaj więcej…

 

PRYMICYJNA MSZA ŚW. ks. KRZYSZTOFA KASPRZYCKIEGO

Od początku września, abp. Marek Jędraszewski skierował do pracy duszpasterskiej w naszej parafii dk. Krzysztofa Kasprzyckiego, który w dniu 4 listopada, w wawelskiej katedrze otrzymał z rąk Metropolity Krakowskiego święcenia kapłańskie. W naszej świętojańskiej świątyni pierwszą Mszę św., neoprezbiter odprawił w niedzielę 12 listopada.

czytaj więcej… 

ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE dk. KRZYSZTOFA KASPRZYCKIEGO

W dniu 4 listopada 2023, w katedrze na Wawelu miały miejsce święcenia prezbiteratu.
Obrzęd święceń rozpoczął się od przedstawienia i wyboru kandydatów, a byli to Diakoni Piotr Leśniak i Krzysztof Kasprzycki, który od września tego roku pełnił w naszej parafii posługę diakona.

czytaj więcej…

 

LISTOPADOWE MODLITWY ZA ZMARŁYCH

W uroczystość Wszystkich Świętych, po Mszy św. o godz. 13.30, wyruszyła, przy śpiewie pieśni wielkanocnych, z naszej świątyni procesja, połączona z modlitwą za zmarłych do pięciu stacji: kurhanu, krypty z grobem ks. Grzegorza Cekiery, cmentarza, groty Matki Bożej oraz kaplicy św. Janów.

czytaj więcej…

 

IMIENINY ks. PROBOSZCZA JERZEGO SERWINA

Kościół w Polsce, w dniu 19 października, wspomina bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. W tym dniu także swoje imieniny obchodzi nasz ks. Proboszcz, w intencji którego została odprawiona Msza św.

czytaj więcej…

 

IMIENINY ks. MICHAŁA KWIETNIA.

Wśród niezliczonej rzeszy aniołów, stworzonych przez Boga istot rozumnych i bezcielesnych, które anonimowo i dyskretnie wspierają nas na drodze do nieba, Pismo św. podaje trzy imiona: Michał – „Któż jak Bóg”, Gabriel – „Mąż Boży” oraz Rafał – „Bóg uleczył”. Tych właśnie Archaniołów wspomina Kościół w dniu 29 września i jest to dzień patrona naszego wikariusza ks. Michała Kwietnia.

czytaj więcej…

 

XXXI ARCHIDIECEZJALNA PIELGRZYMKA RODZIN DO KALWARII

W tym roku wyjątkowo, Archidiecezjalna Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii, odbyła się w trzecią niedzielę września (17.09), gdyż 10 września miała miejsce uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów w Markowej. Hasłem tegorocznej Pielgrzymki Rodzin były słowa Jana Pawła II: „Miłość, która jest gotowa oddać życie, nie zginie”.

czytaj więcej…

 

30 LECIE DIAKONII MODLITWY, 10 LECIE WSPÓLNOTY WODY JORDANU

Przed 30 laty powstała w naszej parafii Grupa Modlitewna, natomiast wspólnota dorosłych Ruchu Światło-Życie, przed laty 10. Przez ponad 20 lat Grupa Modlitewna stanowiła samodzielny byt, ale wraz z powstaniem Wód Jordanu, została włączona w tę wspólnotę jako Diakonia Modlitwy. Rocznice te stały się okazją do wyrażanie Panu Bogu wdzięczności, czego przejawem była odprawiona w dniu 8 września Eucharystia.

czytaj więcej…

 

PEREGRYNACJA IKONY ŚW. JÓZEFA

Z inicjatywy świeckiego zakonu Rycerzy Kolumba, po parafiach, gdzie działają rady Rycerzy Kolumba, peregrynuje ikona św. Józefa. Obraz do naszej parafii przybył w dniu 7 września.

czytaj więcej…

 

POŚMIERTNIE ODZNACZENIE ORDEREM ORŁA BIAŁEGO KS. FRANCISZKA BLACHNICKIEGO

W dniu 6 sierpnia, Prezydent RP, Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego pośmiertnie założyciela Ruchu Światło–Życie i twórcę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, ks. Franciszka Blachnickiego. Odznaczenie z rąk prezydenta RP odebrali w Centrum Ekologii Integralnej Ruchu Światło–Życie w Krościenku nad Dunajcem moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek i główna odpowiedzialna Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła Urszula Pohl.

czytaj więcej…

 

TYDZIEŃ ŚW. KRZYSZTOFA

W dniach 23-30 lipca 2023 r. obchodzono 24. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. Tradycją stało się, że w okolicach liturgicznego wspomnienia tego Świętego, przypadającego 25 lipca, kapłani błogosławią kierowców i ich pojazdy.

czytaj więcej…

 

PODZIĘKOWANIA DLA ks. MARIUSZA SUSKA

Decyzją ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, pomagający w pracy duszpasterskiej w naszej parafii, ks. kanonik Mariusz Susek, mianowany został proboszczem w parafii św. Marii Magdaleny w Wawrzeńczycach. W dniu 29 czerwca, podczas wieczornej Mszy św., w uroczystość świętych Piotra i Pawła, parafianie podziękowali i pożegnali, odchodzącego do nowej parafii, ks. Mariusza. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. Mariusza. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli ks. proboszcz i ks. Michał Kwiecień.

czytaj więcej…

 

IMIENINY ks. KRZYSZTOFA, s. SAMUELI i s. PAULI

Imieniny ks. Krzysztofa (25 lipca) , s. Samueli (20 sierpnia) i s. Pauli (29 czerwca) wypadają już w czasie wakacji, dlatego też wspólna modlitwa i Msza św. w ich intencji miała miejsce 20 czerwca.

czytaj więcej…

 

KONCERT
„Pokój Tobie, Polsko! Ojczyzno Moja”

Z okazji 40 lecia drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, w dniu 22 czerwca, odprawiona została dziękczynna Msza św. w kościele w Mistrzejowicach. Przedłużeniem świętowania 40. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Krakowie był wieczorny koncert „Pokój Tobie, Polsko! Ojczyzno Moja” w kościele św. Jana Chrzciciela.

czytaj więcej…

 

ODPUST PARAFIALNY A. D. 2023.

Zwieńczeniem święta parafii była wieczorna suma odpustowa. Rozpoczęła się uroczystym wejściem procesyjnym, uświetnionym śpiewem parafialnego chóru Vox Clamantis. Waga odpustowej uroczystości była tym większa, że Najświętszej Ofierze przewodniczył krakowski metropolia abp Marek Jędraszewski.

czytaj więcej…

 

PRYMICYJNA MSZA ŚW. KS. GRZEGORZA LIPUTA

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego w katedrze na Wawelu święcenia prezbiteratu z rąk abp. Marka Jędraszewskiego przyjęło dziś siedmiu diakonów Archidiecezji Krakowskiej. Wśród nich był także dk. Grzegorz Liput.

czytaj więcej…

 

XI. SPOTKANIA ŚWIĘTOJAŃSKIE

W niedzielę poprzedzającą święto parafii – odpust, już po raz 11, odbyły się 18 czerwca, Spotkania Świętojańskie, które były jednymi z wydarzeń zamykających obchody 40 -lecia erygowania naszej parafii. Tradycyjnie o godz. 15.30, prowadzący, a był nim, jak to jest od wielu lat, aktor scen krakowskich, p. Piotr Piecha dał znak rozpoczęcia imprezy.

czytaj więcej…

 

V. ŚWIĘTE MISJE PARAFIALNE

W ubiegłym roku rozpoczęliśmy świętowanie 40-lecia powstania naszej parafii. Rok bieżący to zakończenie tych obchodów, czego z jednym z ważniejszych wydarzeń były V. Święte Misje Parafialne, które trwały od 11 do 17 czerwca.
Ogólnym mottem nadzwyczajnych rekolekcji były słowa: „Odnówmy gmach wiary”, natomiast każdy dzień misji miał swój oddzielny temat.

czytaj więcej…

BOŻE CIAŁO

W tym roku, 8 czerwca uroczystości rozpoczęły się Mszą św., w naszej świętojańskiej świątyni. Najświętsza ofiarę koncelebrowali proboszczowie obu parafii: ks. Dionizy Jedynak i ks. Jerzy Serwin oraz wikariusz z parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza, ks. dr Damian Kuchta. Przybyłych wiernych z obu parafii przywitał gospodarz, ks. Jerzy Serwin, który także zaznaczył, że nasze wspólnotowe wyznanie wiary powinno być także zaproszeniem Jezusa Chrystusa do naszych środowisk, domów i codziennego życia.

czytaj więcej…

 

NOWI LEKTORZY SŁOWA BOŻEGO

W piątek 12 maja, po całorocznym przygotowaniu, w naszej świątyni miała miejsce uroczystość pobłogosławienia do posługi ministranta Słowa Bożego – lektora, 15 chłopców z dekanatu Kraków – Prądnik, z parafii: Pana Jezusa Dobrego Pasterza, Chrystusa Króla na os. Gotyk, św. Jakuba z Więcławic oraz naszej parafii.

czytaj więcej…

 

NOWI CZŁONKOWIE STRAŻY HONOROWEJ NSPJ

Dzisiaj w katedrze na Wawelu wyświęconych zostało 13. diakonów naszej Archidiecezji, a nam przychodzi radować się piękną chwilą, bo do tych diakonów dołączy dzisiaj dziewięcioro czcicieli Serca Pana Jezusa – nasi parafialni diakoni, którzy podejmują służbę, czyli diakonię przy Sercu Bożym.

czytaj więcej…

PODZIĘKOWANIA Z UKRAINY

W naszej parafii, na prośbę proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Starokonstantynowie na Ukrainie, w obwodzie chmielnickim, Rycerze Kolumba z Rady 15128, przeprowadzili 2 krotnie – wiosną i jesienią ub. roku zbiórkę potrzebnych produktów dla mieszkańców ogarniętej wojną Ukrainy.
W dniu 3 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski, do naszej parafii zawitał o. Stanisław Mański – kapucyn Prowincji Krakowskiej, proboszcz parafii w Starokonstantynowie.

czytaj więcej…

 

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

Foto relacja → → kliknij tutaj

 

 

 

KONKURS PALM

Jak to jest, istniejącej już od kilku lat tradycji w naszej parafii, Rada Rycerzy Kolumba nr 15128 im. Świętego Brata Alberta Chmielowskiego zorganizowała konkurs palm samodzielnie wykonanych przez nasze pociechy. Po mszy świętej o godz.10.30 nastąpiło jego rozstrzygniecie.

czytaj więcej…

 

PARAFIALNA DROGA KRZYŻOWA NA OSIEDLU AD.2023

W Palmową Niedzielę, na ulicach naszej parafii, po raz 24. miało miejsce nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Niedziela 2 kwietnia – 18 rocznica śmierci św. Jana Pawła II i odbywający się w tym dniu marsz poparcia i oddania czci największemu z rodu Polaków po haniebnych atakach niektórych środowisk na jego osobę, oraz pogoda, która nie zachęcała do wyjścia z domu, gdyż było wietrznie, mokro i zimno – to wszystko powodowało, że przed naszą świątynią zgromadziło się nieduże grono – ok. 60 wiernych.

czytaj więcej…

 

DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO 2023

Od roku 1998 uroczystość Zwiastowania NMP, 25 marca, obchodzona jest, jako Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Uroczyste przyrzeczenia składane przez wiernych podejmujących duchową adopcję, w imieniu Kościoła, przyjmowali ks. Michał Kwiecień, podczas porannej Mszy św. oraz ks. Mariusz Susek, podczas wieczornej Mszy św.

czytaj więcej…

 

#CiszaDlaKrakowa
26 WIELKOPOSTNY KOŚCIÓŁ STACYJNY

W czwarty czwartek Wielkiego Postu, nasza świątynia, była miejscem 26 spotkania stacyjnego w ramach wielkopostnego pielgrzymowania arcypasterza i wiernych, po kościołach krakowskich. Wieczornej Mszy św. przewodniczył ks. bp. Jan Zając.

czytaj więcej…

 

RELIKWIE KOLEJNYCH BŁOGOSŁAWIONYCH W NASZEJ WSPÓLNOCIE PARAFIALNEJ

Uroczystość przekazania naszej parafii relikwii błogosławionych 11 męczenniczek sióstr nazaretanek, miała miejsce podczas Mszy św. o godz. 10.30., a przekazującymi były s. Angela Marie Mazzeo przełożona generalna oraz s. Alina Furczyk – asystentka generalna.

czytaj więcej…

 

NOWI MINISTRANCI

W ubiegły roku, w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata miało miejsce błogosławienie chłopców – kandydatów do zaszczytnej służby ministrantów. W końcu, po kilku miesiącach przygotowań, w dniu 19 marca 2023 nastąpił ten moment, gdy chłopcy ci otrzymali błogosławieństwo, aby wstąpić w szeregi pomocników kapłana podczas sprawowania świętej Liturgii i innych nabożeństw.

czytaj więcej…

 

IMIENINY ks. MARIUSZA i s. AGNELLI

Pracujący w naszej parafii ks. Mariusz Susek obchodził swoje imieniny w 19 stycznia, a posługująca jako zakrystianka s. Agnella Maźnio w dniu 21 stycznia, w dniu w którym Kościół wspomina św. Agnieszkę.

czytaj więcej…

 

JASEŁKA GRUPY MISYJNEJ

Po Mszach Św. o godz. 10.30 i 12.00. dzieci z Grupy Misyjnej z naszej parafii, przestawiły jasełka. Miało to miejsce 8 stycznia 2023 r. Przedstawienie miało bardziej charakter wspólnego kolędowania oraz dzielenia się radością z Bożego Narodzenia.

czytaj więcej…

VOX CLAMANTIS – ŚWIĄTECZNY KONCERT PASTORAŁEK

W świąteczne popołudnie, w uroczystość Objawienia Pańskiego, zwanego zwyczajowo Świętem Trzech Króli, z koncertem pastorałek wystąpił parafialny chór „Vox Clamantis”. Chór pod dyrekcją Dominiki Cieślik – Lauf, działa w naszej świętojańskiej parafii już od ponad 5 lat.

czytaj więcej…

W dniu 31 grudnia 2022, o godz. 9.34, odszedł do Domu Ojca papież-senior Benedykt XVI.
Requiescat in pace!