- Opłatek parafialny 06/07.01.2018
- Reformacja w 500-lecie wystąpienia Lutra – wykład prof. W. Kęder 16.01.2018.
- Siostry Sercanki 21.01.2018.
- Występ chóru Vox Clamantis 28.01.2018
„I nie wódź nas na pokuszenie”
Taki tytuł nosił wykład-konferencja ks. dr. Wojciecha Węgrzyniaka, biblisty z Katedry Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, która miła miejsce w dniu 13 lutego, w naszej parafialnej auli.
Otwarcie nowej kancelarii parafialnej
W dniu 15.02.br. nastąpiło oficjalne otwarcie działalności kancelarii parafialnej w nowym pomieszczeniu. Kancelaria została poświęcona przez ks. bpa J. Szkodonia w dniu 22 września 2017 r. podczas wizytacji kanonicznej naszej parafii.
W dniach 12- 19 lutego odbyła się pielgrzymka do Ziemi Świętej, której duchowym opiekunem był ks. Łukasz Nizio.
Wylatujemy samolotem z Warszawy i po trwającym ok. 3,5 h locie, lądujemy na lotnisku im. Dawida Ben Guriona w Tel-Awiwie.
Arcybractwo Miłosierdzia w Krakowie – prelekcja
W dniu 13 marca w parafialnej auli miał miejsce wykład p. Henryka Sala – Brata Starszego Arcybractwa Miłosierdzia, pt. „Czy idee ks. Piotra Skargi są aktualne w XXI w.”
Na wstępie gościa przywitał i przedstawił ks. proboszcz. Z p. Henrykiem, jak wspomniał ks. proboszcz, poznał się przy okazji Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie, który odpowiedzialnym był za logistykę: wyżywienie i zakwaterowanie.
STACJA LITURGII WIELKOPOSTNEJ W NASZEJ ŚWIĄTYNI
W czwartek 15 marca, nasz kościół, św. Jana Chrzciciela został wyznaczony jako miejsce spotkania stacyjnego w ramach wielkopostnego pielgrzymowania.
Tradycja takiej pielgrzymki i liturgii stacyjnej powstała w Rzymie, gdyż przez kilka pierwszych wieków biskup Rzymu nie miał „swojego” kościoła – katedra biskupa powstała dopiero w IV w.
Droga Krzyżowa Wspólnoty Akademickiej Psalterion.
Wielki Post to czas pokuty, nawrócenia ale przede wszystkim przygotowania nas do godnego przeżycia Męki Pańskiej, Śmierci i Zmartwychwstania. Jest to więc idealny moment, aby zastanowić się nad swoim życiem, postępowaniem a także zadać sobie ważne pytanie – Kim tak naprawdę jestem?
Po takim tytułem odbyły się w naszej parafii, w dniu 17 marca, 1-dniowe rekolekcje dla mężczyzn. Organizatorem tego dnia skupienia byli Rycerze Kolumba, głównie w działającej naszej parafii radzie 15128. Rozważania prowadził ks. dr Piotr Studnicki.
Szczególną oprawę liturgiczną miała Msza św. o godz. 10.30, na którą przyszło wiele dzieci trzymając w rękach palmy i palemki rozmaitej wielkości, bardzo kolorowe, przyozdobione wysuszonymi kłosami, trawami, bukszpanem, wstążkami.
Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii
Tradycyjnie, kolejny już z raz, wieczorem w Niedzielę Palmowa wyruszyła ulicami naszego osiedla Droga Krzyżowa, której główną intencję byłą prośba o dary Ducha Świętego dla tworzących naszą parafię, zaś szczególnie za tych, którzy tkwiąc w grzechach, nie chcą się z nich wyzwolić.
Szkolenie dla kandydatów na wolontariuszy
Przez kolejnych 8 tygodni, w dniach 29.01- 22.03. miały miejsce zajęcia, w ramach których uczestnicy przygotowywali się do opieki w warunkach domowych nad osobami przewlekle chorymi, jak również do pracy w wolontariacie w krakowskim hospicjum.
Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego
Uroczystość Zwiastowania NMP, Ojciec Święty Jan Paweł II w 1992 r. ogłosił, jako Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W bieżącym roku dzień 25 marca wypadał w Niedzielę Palmową i dlatego uroczystość Zwiastowania została przeniesienia na dzień 9 kwietnia – po wielkanocnej oktawie.
3 kwietnia kalendarz liturgiczny wspomina św. Ryszarda de Wyche (1197-1253), biskupa angielskiego Chichester, wielkiego obrońcę niezależności Kościoła od władzy świeckiej. Tego dnia imieniny obchodzi nasz wikariusz ks. Ryszard Gacek. On też przewodniczył we wtorek wieczornej uroczystej koncelebrowanej Eucharystii. Współkoncelebransami byli: ks. prob. Jerzy Serwin, ks. prał. Grzegorz Cekiera, ks. Krzysztof Sojka, ks. Mariusz Susek i ks. Łukasz Nizio. Natomiast ks. Paweł Ochocki zasiadł za kontuarem naszych organów.
Dekanalna pielgrzymka do grobu św. Stanisława na Wawelu
Tradycyjnie, przed uroczystościami ku czci św. Stanisława BM i procesji z Wawelu na Skałkę, w ramach nowenny, do znajdującego się w wawelskiej katedrze grobu świętego, pielgrzymują duchowni i wierni, z poszczególnych krakowskich dekanatów.
Wierni z naszego dekanatu i tym samym naszej parafii, pielgrzymowali na Wawel w dniu 30 kwietnia br.
W czwartkowy wieczór 25 kwietnia 32 gimnazjalistów z naszej parafii przyjęło kolejny sakrament chrześcijańskiej inicjacji – bierzmowanie. Szafarzem był krakowski biskup senior ks. bp Jan Zając. Koncelebrowaną Mszę św. wraz z Dostojnym Gościem sprawowali: ks. proboszcz Jerzy Serwin, ks. Mariusz Susek, ks. Paweł Ochocki oraz pochodzący z naszej parafii goście ks. Andrzej Wasilewski-Kruk i ks. Mieszko Ćwiertnia.
Zagrożenie islamem – wykład ks. prof. Dariusza Oko
Kolejny raz, w dniu 15 maja, gościliśmy w naszej parafii ks. prof. Dariusza Oko, który wygłosił wykład pt. „Islam jako zagrożenie dla Polski, Europy i chrześcijaństwa.
Spotkanie rozpoczęło się wieczorną Mszą św., podczas której nasz gość wygłosił słowo Boże. Odniósł się on do widocznej, agresywnej ekspansji islamu w europejskich, chrześcijańskich państwach, takich jak m.in. Bośnia i Hercegowina, Armenia, oraz współczesnego procesu przebiegającego na zachodzie Europy (Francja, Niemcy, Szwecja).
Pielgrzymka do Szczepanowa i Zabawy
W sobotę 5 maja 2018 roku Koło Przyjaciół Radia Maryja działające przy parafii św. Jana Chrzciciela w Krakowie na Prądniku Czerwonym odbyło pielgrzymkę śladami św. Stanisława Biskupa i Męczennika do Szczepanowa i Zabawy – miejsca urodzenia i życia błogosławionej Karoliny Kózkówny.
Pożegnanie ks. dr. Krzysztofa Tadeusza Sojki.
W dniu 1. maja 2018 r. odszedł do Domu Ojca, przeżywszy 78 lat życia, w 55 roku kapłaństwa śp. ks. dr Krzysztof Tadeusz Sojka.
Uroczystości pogrzebowe trwały 2 dni: 4 i 5 maja.
SZÓSTY ŚWIĘTOJAŃSKI KAPŁAN
PRYMICJE ks. PATRYKA JAGOSA
W niedzielę Trójcy Przenajświętszej 27 maja, kolejny, szósty już, pochodzący naszej parafii kapłan, ks. Patryk Jagos, sprawował w świętojańskiej świątyni pierwszą, prymicyjną Mszę św. Dzień wcześniej, w wawelskiej katedrze, przyjął świecenia kapłańskie.
Jak to ma miejsce od wielu już lat, uroczystość Bożego Ciała, to wspólna procesja dwóch wspólnot parafialnych: Pana Jezusa Dobrego Pasterza oraz św. Jan Chrzciciela. W tym roku rozpoczęła się ona Mszą św. przy kościele Pana Jezusa Dobrego Pasterza.
W sobotni wieczór 2 czerwca 2018 r. sprawowana była w naszej świątyni Msza św. z okazji 25-lecia istnienia Diakonii Modlitwy działającej w ramach Ruchu Światło-Życie Wody Jordanu (wcześniej nazywanej Grupą Modlitewną). Na zaproszenie do świętowania odpowiedziało dwóch kapłanów opiekujących się Grupą w latach poprzednich.
W ramach II Świętojańskiego Spotkania z Muzyką Organową, niedziele 3 czerwca odbył się pierwszy koncert. Za kontuarem naszych organów zasiadła p. Maria Barcewicz, studentka V roku Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Plan koncertu obejmował następujące utwory:
Kolejne rekolekcje z indyjskim misjonarzem
W niedzielę 3 czerwca 2018 r. po raz kolejny nasza świątynia gościła o. Josepha Vadakkela z Indii w ramach jednodniowych rekolekcji ewangelizacyjnych. Pierwszą część stanowiła Msza św. z rozważaniami naszego gościa i nabożeństwem uwielbienia, zaś druga część z konferencją – jak zawsze – odbywała się w Centrum Reduta
W dniu 15 czerwca, w dzień wspomnienia bł. Jolanty, swoje imieniny obchodziła nasza siostra zakrystianka. Tradycyjnie już z tej okazji odprawiona została koncelebrowana Msza św. w intencji solenizantki. Najświętszą Ofiarę sprawowali: ks. proboszcz, jako przewodniczący oraz ks. Ryszard.
To już tradycja: przed parafialnym odpustem wszyscy parafianie mogą spotkać się na wspólnej zabawie.
Dzień 17 czerwca, zbliża się godzina 15.00. Już rozpalone zostały grille z kiełbaskami i oscypkami, parują kotły z grochówką, Rycerze Kolumba przygotowują potrawy, przykościelny plac, po którym biega lajkonik, a którego odgrywa p. Piotr Piecha, wypełnia się zapachem smakowitych woni. Schodzą się parafianie i goście aż wreszcie rozlega się intro, zostaje przecięta wstęga i ks. proboszcz Jerzy Serwin oficjalnie ogłasza, że rozpoczęły się VII Spotkania Świętojańskie.
W roku bieżącym, dzień parafialnego dopustu wypadł w niedzielę i dlatego, suma odpustowa odprawiona została o godz. 12.00. Mszę św. koncelebrowali: ks. prałat Jan Bielański – emerytowany proboszcz parafii św. br. Alberta na os. Dywizjonu 303, który również przewodniczył koncelebrze, ks. Łukasz Dębski – wikariusz parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza oraz ks. proboszcz Jerzy Serwin.
Gościliśmy paulina o. Zbigniewa Ptaka
W niedzielę 22 lipca 2018 r. w naszej świętojańskiej wspólnocie przebywał o. Zbigniew Ptak z zakonu paulinów, były przeor klasztoru w Leśniowie. Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin jest bardzo dobrze znane pielgrzymom członu prądnickiego Krakowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Z racji liturgicznego wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących (przypadającego w tym roku w środę 23 lipca) w dniach 22-29 lipca obchodzono 19. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem „Z mocą Ducha Świętego niesiemy Chrystusa”.
W dniu 13 sierpnia pożegnaliśmy śp. Zenobię Cichy, która odeszła do Domu Ojca 4 sierpnia.
Zmarła, od początku zaangażowała się w budowę naszej parafialnej wspólnoty, szczególnie na odcinku pomocy charytatywnej. Przez wiele lat uczestniczyła w pracach Duszpasterskiej Rady Parafialnej, pełniąc posługę sekretarza. Te dobrowolnie przyjęte obowiązki wypełniała tak długo, jak tylko pozwoliło jej zdrowie i siły.
PODZIĘKOWANIE DLA ks. RYSZARDA GACKA i ks. PAWŁA OCHOCKIEGO
Decyzją Ks. Arcybiskupa opuścili naszą parafię, by podjąć nowe obowiązki, ks. Ryszard Gacek i ks. Paweł Ochocki. Ks. Ryszard został mianowany moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie, a ks. Paweł został skierowany na studia doktoranckie UPJPII w Krakowie.
W dniu 24 sierpnia parafianie, uczestnicząc w wieczornej Mszy św., mogli podziękować obu kapłanom za posługę: 6-letnią ks. Ryszarda i 3-letnią ks. Pawła w naszej wspólnocie.
IMIENINY ks. PRAŁATA GRZEGORZA CEKIERY
oraz SREBRNY JUBILEUSZ KAPŁAŃSTWA o. GRZEGORZA CHRZANOWSKIEGO
W dniu 3 września, Kościół czci św. Grzegorza Wielkiego, papieża. Dzień ten jest również dniem imienin naszego ks. Prałata Grzegorza. Do parafialnej tradycji należy już modlitwa świętojańskiej wspólnoty za solenizanta, podczas Mszy św.
Wieczorną koncelebrowaną Eucharystię sprawowali kapłani posługujący w naszej wspólnocie, zaś przewodniczył nasz rodak, dominikanin o. Grzegorz Chrzanowski, który w tym dniu będąc solenizantem obchodził jednocześnie srebrny jubileusz kapłaństwa.
XXVI PIELGRZYMKA RODZIN ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ
DO KALWARII
Kolejny, bo już 26 raz, 16 września, pielgrzymowały rodziny z naszej archidiecezji do Matki Bożej w Kalwarii. Uroczystości rozpoczęły się, jak zwykle, Drogą Krzyżową, podczas której kobiety niosły łaskami słynący wizerunek Matki Boskiej Kalwaryjskiej, a mężczyźni ogromny Krzyż. Rozważania męki Pańskiej przygotowali przez pp. Ludmiła i Stanisław Grygielowie, którzy należeli do grona bliskich przyjaciół św. Jana Pawła II, którego 40 letnią rocznice wyboru na Stolicę Piotrową, obchodzić będziemy za kilka tygodni. Mottem całego spotkania były słowa naszego świętego Rodaka, zapisane w „Liście do rodzin”: „rodzina jest centrum i sercem cywilizacji miłości”.
PIELGRZYMKA DO MOGILSKIEGO SANKTUARIUM
Ojcowie Cystersi od lat zapraszają na uroczystości poszczególne parafie, w oktawie odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Jak co roku, w środę na wtorek 19 września, na wieczorną celebrację, zaproszone zostały parafie z Dekanatu Kraków-Prądnik.
Koncelebrowanej odpustowej Mszy św. w oktawie przewodniczył proboszcz z naszej parafii ks. Jerzy Serwin, jednocześnie dziekan dekanatu Prądnik. Wśród celebransów był także nasz wikariusz ks. Łukasz Nizio, zaś w posłudze liturgicznej uczestniczył odbywający w naszej parafii kleryk Piotr Dudek.
II miejsce dla naszego „Głosu Świętojańskiego”
Po raz czwarty krakowska redakcja „Gościa Niedzielnego” ogłosiła w naszej Archidiecezji Konkurs Gazetek Parafialnych im. ks. prałata Tadeusza Juchasa.
Rozstrzygnięcie odbyło się w sobotę 22 września w sanktuarium Gaździny Podhala w Ludźmierzu, gdzie przyjechała grupa – kilkadziesiąt osób – parafialnych dziennikarzy.
ŚWIATŁA FATIMY – MISTERIUM W DWÓCH ODSŁONACH
W niedzielę 30 września br. w auli parafialnej, zaprezentowane zostało misterium „Światła Fatimy”. Spektakl powstał z okazji setnej rocznicy objawień fatimskich, a przygotowało go krakowskie stowarzyszenie „Instytut Świętej Jadwigi Królowej Polski”. Autorami scenariusza są salwatorianin ks. Józef Pyrek i Czesława Bednarczyk, która misterium wyreżyserowała.
Miesiąc październik obfitował w imieniny kapłanów z naszej świętojańskiej wspólnoty: ks. Daniel – patron św. Daniel Comboni, ks. Łukasz – patron św. Łukasz Ewangelista i ks. Proboszcz – patron bł. ks. Jerzy Popiełuszko
DEKANALNA PIELGRZYMKA DO CENTRUM JANA PAWŁA
W ramach obchodów 40 rocznicy wyboru na tron papieski ks. Kardynała Karola Wojtyły, nasz dekanat i nasza parafia została zaproszona na dziękczynną Mszę św., do Sanktuarium św. Jana Pawła II, w piątek 19 października na godz. 8.00 rano.
Losy Polaków w Związku Radzieckim
O losach Polaków, którzy mieszkali na terenie przedwojennych Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej, opowiadał nasz parafianin p. prof. Tadeusz Kaźmierczak. Był on jednym z milionów Polaków, którzy dostawszy się po agresji ZSRR na Polskę w roku 1939 pod okupację sowiecką, deportowanych w masowych wywózkach w głąb stalinowskiego państwa, na nieludzką ziemię.
Spotkanie miało miejsce 16 października w auli parafialnej.
W niedzielę 21 października 2018 r. Kościół katolicki rozpoczął Tydzień Misyjny. Misje wspieramy przez modlitwę, a także ofiary przeznaczone na wsparcie tego dzieła i pomoc konkretnym ludziom w krajach objętych tym wielkim dziełem. Świętojańska wspólnota pomaga w budowie szkoły i jej wyposażeniu w dalekiej afrykańskiej Ghanie, którą prowadzą Siostry Nazaretanki.
Parafialna pielgrzymka na Jasną Górę
Odbywana corocznie listopadowa pielgrzymka świętojańskiej wspólnoty na Jasną Górę, ma charakter dziękczynny, za uzyskanie pozwolenia na budowę naszej parafialnej świątyni. W roku bieżącym, 17 listopada, to dziękczynienie, podjęła grupa ok. 100 parafian, którzy pod duchową opieką ks. Proboszcza oraz ks. Daniela.
Wykład: Pięć pokoleń Polaków na drodze do niepodległości.
W ramach obchodów 100-lecia niepodległości, w dniu 13 listopada gościliśmy z wykładem w naszej parafialnej auli ks. Jacka Urbana – profesora Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r., po ponad 120 letniej niewoli, było także efektem wieloletniej pracy, prowadzonej przez różne środowiska, w tym także przez Kościół Katolicki na polskich ziemiach. W swoim wykładzie, ks. prof. skupił się na tym aspekcie: udział polskich duchownych w pracy i walce nad odzyskaniem niepodległości. Było to dzieło pięciu pokoleń.
Ten dzień, 6 grudnia, kiedy Kościół wspomina św. Mikołaja – biskupa Miry – szczególnie jest, z wiadomych względów, ulubiony przez dzieci. W tym jednak roku, św. Mikołaj odwiedził naszą parafię wyjątkowo późno, bo dopiero 9 grudnia.
MOC MODLITWY W INTENCJI OJCZYZNA – wykład p. prof. Krzysztofa Ożoga
Kolejnym wykładem, niejako kontynuacją wcześniejszych rozważań dotyczących 100-lecia odzyskania niepodległości, był wykład p. prof. Krzysztofa Ożoga pt. Moc modlitwy pokoleń Polaków w intencji Ojczyzny.
Wykładowca skupił się na zagadnieniu dojrzewania społeczeństwa polskiego do momentu odzyskania w roku 1918 niepodległości. Zauważył że bardzo dużo (i słusznie) mówi się o Ojcach Niepodległości, takich postaciach jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wojciech Korfanty czy Ignacy Daszyński. Ale ich dzieło możliwe było dlatego, że społeczeństwo zostało ukształtowane do tego zadania, jakim była budowa wolnego pństwa. A była to praca wielu pokoleń, często anonimowych i zapomnianych ludzi. Bardzo ważną rolę odegrał w tym dziele Kościół Katolicki.