Archiwum – wydarzenia rok 2019

 

Gościliśmy katolików z Japonii

W poniedziałkowe popołudnie 5 sierpnia spotkała się grupa pątników, którzy w kwietniu br. przebywali w Japonii, pielgrzymując śladami św. Maksymilian Marii Kolbego oraz świętych męczenników japońskich. Wśród gości znaleźli się Japończycy, którzy są katolikami.
Spotkanie rozpoczęło się koncelebrowaną Eucharystią, odprawioną w naszej zabytkowej kaplicy.

czytaj więcej…

 

Święcenie pojazdów mechanicznych.

Liturgiczne wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących (25 lipca), przypadło w tym roku w czwartek. Dlatego też, tradycyjnie już, w niedzielę 21 lipca, po każdej Mszy św., miało miejsce błogosławienie kierowców i pojazdów mechanicznych.

czytaj więcej…

 

.

ŚWIĘTOJAŃSKI ODPUST

Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela jest wielkim wydarzeniem w naszej parafii. Wśród Mszy św. odprawionych w tym dniu, jedna z nich – i to już rodzi się pewna tradycja – odprawiona została w zabytkowej kaplicy św. Janów. Zwieńczeniem tego dnia była wieczorna koncelebrowana suma odpustowa.

czytaj więcej…

 

IDZIE NASZ PAN

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana, którą Kościół obchodzi od XIII wieku, jest od wielu lat, dla dwóch wspólnot parafialnych: Pana Jezusa Dobrego Pasterza i św. Jana Chrzciciela, okazją do wspólnego, publicznego wyznania wiary w eucharystycznej procesji, przechodzącej ulicami Prądnika Czerwonego.

czytaj więcej…

 

PODZIĘKOWANIA DLA s. MARII MAGDALENY

Po 4 latach posługi w naszej wspólnocie świętojańskiej, decyzją swoich przełożonych, s. Maria Magdalena Bukowska, została przeniesiona do pracy w nowej placówce w Tarnowskich Górach. Z tej to okazji, w dniu 17 czerwca została odprawiona w intencji s. Marii Magdaleny, koncelebrowana Msza św. Przewodniczył jej ks. Mariusz, a współcelebransami byli ks. proboszcz i ks. Łukasz.

czytaj więcej…

 

VIII SPOTKANIA ŚWIĘTOJAŃSKIE

Niedziela 16 czerwca, godzina 15.30 – na przykościelnym parkingu rozlegają się znane już od 8 lat dźwięki intro, zostaje przecięta wstęga i… „VIII Spotkania świętojańskie uważam za rozpoczęte” – oznajmia Czerwonemu Prądnikowi i światu ks. Proboszcz świętojańskiej parafii.

czytaj więcej…

 

IMIENINY s. JOLANTY

W dniu wspomnienia przez Kościół bł. Jolanty, 15 czerwca, swoje imieniny obchodziła nasza siostra zakrystianka. Tradycyjnie już z tej okazji odprawiona została koncelebrowana Msza św. w intencji solenizantki. Najświętszą Ofiarę sprawowali: ks. Łukasz, jako przewodniczący, ks. proboszcz oraz ks. Mariusz

czytaj więcej...

 

JAN CHRZCICIEL I JEGO MISJA – wykład

W auli parafialnej, w dniu 12 czerwca miał miejsce wykład p. dr Marii Kantor pt. „Jan Chrzciciel i jego misja”.
Na wstępie prelegentka, tytułem wprowadzenia do tematu, wyjaśniła hebrajskie znaczenie imion: Jan oraz jego rodziców Zachariasza i Elżbiety.

czytaj więcej…

 

Obrończyni życia ze Stanów Zjednoczonych

W poniedziałek 27 maja na zaproszenie Koła Przyjaciół Radia Maryja gościła u nas Immolatia – obrończyni życia ze Stanów Zjednoczonych, reprezentująca grupę pro-life „Ratunek w czerwonej Róży”. Temat spotkania brzmiał: „Kochający Jezus – tam, gdzie jest niekochany”. Gościa powitał należący do działającej przy naszej parafii Rady 15128 Rycerzy Kolumba, p. Zbigniew Piłat, który od wielu lat zajmuje się problematyką pro-life. Podkreślił, iż Immolatia jest przyjaciółką znanej na całym świecie kanadyjskiej obrończyni życia Mary Wagner i wspiera ją swoją modlitwą oraz obecnością w klinikach aborcyjnych.

czytaj więcej…

 

40-LECIE RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE W NASZEJ PARAFII

Minęło 40 lat, jak w nowopowstającej parafii św. Jana Chrzciciela na Czerwonym Prądniku postała młodzieżowa oaza Ruchu Światło-Życie. Z inicjatywy obecnie istniejącej młodzieżowej grupy oazowej, w dniu 25 maja br., zostały przeprowadzone obchody tego jubileuszu, które składały się z 3 części.

czytaj więcej…

 

BIERZMOWANIE AD. 2019

W środowy wieczór, 15 maja, 119 osób z naszej parafii przyjęło kolejny sakrament chrześcijańskiej inicjacji – bierzmowanie (117 młodzieży i 2 osoby dorosłe). Szafarzem był nowy (od stycznia br.) sufragan krakowski ks. bp. Janusz Mastalski. Koncelebrowaną Mszę św. wraz z Dostojnym Gościem sprawowali: ks. proboszcz Jerzy Serwin oraz, ks. Mariusz Susek
Uroczystość rozpoczął hymn do Ducha Świętego.

czytaj więcej…

 

ZMARTWYCHWSTANIE CHRYSTUSA W EWANGELII ŚW. JANA – WYKŁAD

W auli parafialnej, w dniu 14 maja, gościliśmy po raz drugi p. dr Danutę Piekarz, biblistę i wykładowcę na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II z wykładem pt. „Jak spotkać Zmartwychwstałego” na podstawie Ewangelii św. Jana.
W sposób niezwykle plastyczny, a jednocześnie bardzo głęboki, świadczący o wielkiej znajomości tematu, wykładowca prowadziła słuchaczy przez dokonany przez św. Jana, ewangeliczny opis wydarzeń.

czytaj więcej…

 

IMIENINY SIOSTRY HIACYNTY

Dzień, w którym Kościół wspomina NMP z Fatimy, a także błogosławione dzieci: Franka i Hiacyntę, jest dniem imienin naszej siostry przełożonej Hiacynty Niewiadomskiej, ze zgromadzenia sióstr Nazaretanek. W intencji Solenizantki sprawowana była wieczorna Eucharystia. Głównym celebransem był ks. proboszcz, a wraz z nim Eucharystię, sprawowali ks. Łukasz Nizio i ks. Mariusz Susek.

czytaj więcej…

PEREGRYNACJA IKONY MATKI BOŻEJ WSPOMOŻYCIELKI PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN

W sobotę 11 maja w naszej Świętojańskiej Parafii rozpoczęła się peregrynacja Ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Uroczyste przywitaniem Obrazu nastąpiło przed wejściem do kościoła. Ikonę wnieśli Rycerze Kolumba, z parafialnej Rady 15128. W imieniu naszego lokalnego Kościoła, Wizerunek przywitał ks. Proboszcz oraz ks. Łukasz wraz z asystą ministrantów.

czytaj więcej…

 

I ROCZNICA ŚMIERCI ŚP. KS. KRZYSZTOFA SOJKI

Już rok minął, jak w dniu 1 maja odszedł do Domu Ojca ks. Krzysztof Sojka. W jego intencji doprawiona została Msza św. Liturgicznemu zgromadzeniu przewodniczył ks. bp. senior Jan Zając, a wraz z nim sprawowali Najświętszą Ofiarę, ks. kanonik R.M. Michał Mikołajczyk, ks. mgr infułat Jakub Gil, ks. prałat Jan Bielański – koledzy rocznikowi Zmarłego, a także nasz były wikariusz ks. Ryszard Gacek, zaś naszą parafię reprezentowali ks. Mariusz Susek i ks. Daniel Małysa.

czytaj więcej…

 

OSIEDLOWA DROGA KRZYŻOWA AD. 2019

I znowu, w kolejną Niedzielę Palmową, ulice i alejki naszego osiedla, Prądnika Czerwonego, stały się ulicami Jerozolimy. W to piękne, słoneczne, wiosenne popołudnie, gdy już zaczęły rozwijać się pąki i kwiaty na drzewach, wyszliśmy nie tylko, aby rozważać mękę naszego Pana, ale także, aby dać świadectwo, iż chcemy iść za naszym Mistrzem.

czytaj więcej…

 

JAK PRZEŻYĆ TRIDUUM PASCHALNE – KONFERENCJA

W dniu 9 kwietnia gościliśmy w auli parafialnej ks. dr. Stanisława Mieszczaka SCJ, z Katedry Historii Liturgii UPJPII z wykładem pt. „ Z Chrystusem drogą paschalnego misterium.”
Na wstępie wykładowca zaznaczył, że wiele osób nie przezywa liturgii, są jak widzowie, zaś autentyczne przeżycie liturgii pozwala dotknąć Jezusa.

czytaj więcej…

 

STACJA LITURGII WIELKOPOSTNEJ W NASZEJ ŚWIĄTYNI

W czwartek 4 marca, nasz kościół, św. Jana Chrzciciela został wyznaczony jako miejsce spotkania stacyjnego w ramach wielkopostnego pielgrzymowania. W ramach wielkopostnego przygotowania, świątynię naszą nawiedził ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali: ks. Proboszcz Jerzy Serwin, ks. Czesław Bogdał oraz nasz wikariusz ks. Łukasz Nizio.

czytaj więcej…

 

Gościliśmy poseł Barbarę Bubulę

We wtorek 2 kwietnia 2019 r., na zaproszenie Koła Przyjaciół Radia Maryja, po raz kolejny przybyła do naszej parafii p. Barbara Bubula, posłanka do Sejmu RP. Temat spotkania obejmował bieżącą problematykę społeczno-polityczną.

czytaj więcej…

 

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego 2019

Uroczystość Zwiastowania NMP, 25 marca, Ojciec Święty Jan Paweł II w 1992 r. ogłosił, jako Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Uroczyste podjęcie Duchowej Adopcji, miało miejsce w naszej świętojańskiej wspólnocie podczas Mszy św. o godz. 8.00 oraz 18.30. Uroczyste przyrzeczenia składane przez wiernych podejmujących duchową adopcję, w imieniu Kościoła, przyjmowali ks. Dariusz Pietrzak – podczas porannej Mszy św. oraz ks. Mariusz Susek – podczas wieczornej Mszy św.

czytaj więcej...

 

Rekolekcje z o. Josephem Vadakkelem

Już 17 raz, gościliśmy w naszej parafii dniu 24 marca o. dr Josepha Vadakkela, charyzmatyka i misjonarza z Indii, który przeprowadził jednodniowe rekolekcje ewangelizacyjne, których myśl przewodnia brzmiała: „Uwolnienie serca”.

czytaj więcej…

 

Arcybiskup Aleppo Jean-Clémenta Jeanbarta w naszej parafii.

W niedzielę 17 marca gościliśmy w naszej świętojańskiej wspólnocie melchicko-katolickiego arcybiskupa Aleppo, Jean-Clémenta Jeanbarta.
Na wstępie Mszy św. o godz. 12.00 dostojnego gościa powitał ks. proboszcz. Kazanie do przybyłych wiernych wygłosił ks. arcybiskup.

czytaj więcej…

 

Męka Pana Jezusa wg EWANGELII św. JANA – wykład

W auli parafialnej, w dniu 12 marca, gościliśmy p. dr Danutę Piekarz, biblistę i wykładowcę na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II z wykładem pt. „Z Jezusem na drodze męki w Ewangelii wg św. Jana”. W sposób niezwykle plastyczny, a jednocześnie głęboki, przedstawiony został obraz męki Chrystusa, opisany przez św. Jana. Wykładowczyni zwróciła uwagę na istotną różnicę między Ewangelią wg św. Jana, a opisem męki jakiego dokonali pozostała trójka ewangelistów.

czytaj więcej…

 

PIĄTA OAZA MODLITWY – Bystra,

W Domu Rekolekcyjnym Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej Maksymilianum w Bystrej, w dniach 8-10 lutego, odbyły się rekolekcje, których temat brzmiał: „Skarb serca. Uzdrowienie wewnętrzne”.

czytaj więcej…

 

ŚDM-2019 PANAMA
relacja uczestniczek

W dniach 24 – 27 stycznia w stolicy Panamy- Panama-City miały miejsce 34 Światowe Dni Młodzieży. Polskę reprezentowała najliczniejsza grupa z Europy: 3,5 tys. młodych pielgrzymów, wśród których były dwie przedstawicielki naszej świętojańskiej wspólnoty: Aleksandra Anioł i Magdalena Dziura.

czytaj więcej…

 

NOWE MARGARETKI

Na wieczornej Mszy św., w pierwszy czwartek miesiąca, 7 lutego, powołane zostały w naszej parafii kolejne margaretki.
Co to jest apostolat argaretka?
Apostolat margaretka, to modlitwa za kapłanów.

czytaj więcej…

 

IMIENINY ks. MARIUSZA

W dniu 19 stycznia, pracujący w naszej parafii ks. Mariusz Susek obchodzi swoje imieniny. Tradycyjnie, w tym dniu, w intencji solenizanta odprawiona został koncelebrowana Msza św.

czytaj więcej…

 

 

Współczesne prześladowania chrześcijan

We wtorek 15 stycznia br. gościliśmy ks. Rafała Cyfkę – dyrektora Biura Regionalnego Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Krakowie. Ks. Rafał Cyfka w bardzo przystępny i zarazem zajmujący sposób zaznajomił przybyłych z tematem „Współczesne prześladowania chrześcijan”.

czytaj więcej…

 

 

OPŁATKOWE SPOTKANIA

Tradycyjne spotkania opłatkowe przebiegały w naszej wspólnocie świętojańskiej w 2 turach: 6 stycznia miał miejsce opłatek grup formacyjnych dzieci i młodzież, natomiast tydzień później, 13 stycznia, spotkały się grupy dorosłych.

czytaj więcej…

Komentarze są wyłączone.