Archiwum – wydarzenia rok 2019

ŚMIERĆ TAJEMNICĄ ŻYCIA – WYKŁAD ks. prof. ANDRZEJA ZWOLIŃSKIEGO

Po raz drugi, gościliśmy w naszej parafii ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego, który wygłosił wykład pt. „Śmierć tajemnicą życia”. Spotkanie miało miejsce w dniu 10 grudnia, w parafialnej auli im. ks. Prałata Grzegorza Cekiery.

czytaj więcej…

 

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE ks. PRAŁATA GRZEGORZA CEKIERY

W piątek 15 listopada 2019 roku o godz. 15.30, w godzinie Miłosierdzia, odszedł do Domu Ojca ks. prałat Grzegorz Cekiera, pierwszy proboszcz i twórca Parafii św. Jana Chrzciciela na Prądniku Czerwonym.
Uroczystości pogrzebowe, jak to jest w przypadku zmarłych kapłanów, trwały dwa dni: 22 i 23 listopada.

czytaj więcej…

 

PROFANACJA FIGURY MATKI BOŻEJ

Co kilka dni dochodzą do nas informacje o profanacjach i bezczeszczeniach kościołów, świętych wizerunków czy bandyckich napadach na kapłanów. Nienawiść i groźby nie są kierowane do anonimowych osób.

czytaj więcej…

 

PARAFIALNA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ.

Od wielu lat, w listopadzie, organizowana jest parafialna autokarowa pielgrzymka na Jasną Górę. Również w tym roku, 16 listopada, pod duchową opieką ks. proboszcza, ok. 100 osób, dwoma autokarami, udało się na pielgrzymi szlak. Stałą intencją wszystkich pielgrzymek, a ta odbyła się już po raz 36, jest dziękczynienie za otrzymane przed laty pozwolenie na budowę naszej świątyni.

czytaj więcej…

 

Konferencja ks. dr hab. Marcina Godawy, prof. UPJPII

We wtorek 12 listopada w auli parafialnej Wspólnota Dorosłych Ruchu Światło-Życie Wody Jordanu gościła ks. dr. hab. Marcina Godawę, kapłana, poetą, naukowca i pracownika Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (Wydział Teologiczny, Instytut Teologii Duchowości – Dyrektor instytutu, Katedra Teologii Duchowości). Ks. Marcin wygłosił wykład pt.: „O pożytku stania w kolejce, czyli medytacja w codzienności”, w którym podzielił się z nami swoimi przemyśleniami dotyczącymi „medytacji chrześcijańskiej”.

czytaj więcej…

 

Bal Wszystkich Świętych A.D. 2019

W poniedziałek 28 października 2019 r., na kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych, dzieci i ich rodzice (a także dziadkowie) zamanifestowały swój kult świętych Pańskich. Stało się to podczas szóstego już w świętojańskiej parafii Balu Wszystkich Świętych. Przypomnijmy, iż pierwszy Bal – z inicjatywy ks. Ryszarda Gacka – miał miejsce 30 października 2014 r.

czytaj więcej…

 

RÓŻANIEC EWANGELIZUJĄCY

Przez 4 niedziele października, wzorem plenerowych majówek, ks. Łukasz Nizio zaproponował ewangelizujące nabożeństwa różańcowe poza kościołem. I tak parafianie (i nie tylko) z świętojańskiej wspólnoty, spotykali się w różnych miejscach naszego osiedla, aby odmawiać wspólnie różaniec św.

czytaj więcej…

 

Niedziela Misyjna

W niedzielę 20 października Kościół obchodził Niedzielę Misyjną pod hasłem „Ochrzczeni i posłani”. Ta niedziela i następujący po niej Tydzień Misyjny wpisywał się w ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny.
W naszej parafii najbardziej aktywne w dziele misji są dzieci.

czytaj więcej…

 

IMIENINY ks. PROBOSZCZA

W dniu 19 października Kościół wspomina bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, męczennika reżimu komunistycznego.
Bł. ks. Jerzy jest patronem naszego ks. Proboszcza, który w tym dniu obchodzi swoje imieniny i z tej racji wieczorna Msza św. odprawiona została w jego intencji.

czytaj więcej…

 

IMIENINY ks. ŁUKASZA I ks. DANIELA

W dniu 10 października Kościół wspomina św. Daniela Comboni, zaś 18 października obchodzimy święto św. Łukasza ewangelisty. Są dni imienin ks. Daniela Małysy oraz ks. Łukasza Nizio. Tradycyjnie imieninowa Msza św., w intencji obu kapłanów, na którą zaproszona została wspólnota parafialna odprawiona została 9 października, o godz. 18.30. Koncelebrowali wszyscy pracujący w naszej wspólnocie kapłani, a przewodniczył ks. Łukasz.

czytaj więcej…

 

BYĆ MISJONARZEM NA CO DZIEŃ

W auli parafialnej, 8 października, gościliśmy ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego z wykładem „Misjonarze w codzienności – uczeń Chrystusa na drogach misyjnych”.
Wykład przeprowadzony był niezwykle żywo i mimo poważnego tematu bardzo przystępnie i z humorem. Masz gość podawał masę przykładów z życia znanych świętych, w tym także św. Jana Pawła II, a także z doświadczeń misyjnych swoich i innych. A przecież świętość to codzienność. Niezwykłe wydarzenia mistyczne, jak np. dar bilokacji, stygmaty, lewitacje są wręcz przeszkodą w procesie beatyfikacyjnym lub kanonizacyjnym. Spektakularne wydarzenia nie są dowodem świętości – zaznaczył prelegent, bo często mogą być zwodzeniem przez szatana.

czytaj więcej…

 

Poświęcenie odnowionego obrazu Jezusa Miłosiernego

23 kwietnia 1997 r. ks. kard. Franciszek Macharski poświęcił w naszym kościele ołtarz z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, który namalowała Danuta Urbanowicz. Obraz ufundował Jan Podsiadło (także fundator wizerunku Matki Bożej Częstochowskie i jego konserwacji po długim czasie). Teraz, po 22 latach, p. Jan pokrył koszty renowacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego.

czytaj więcej…

 

I FESTIWAL POLSKIEJ MUZYKI ORGANOWEJ im. MARIANA SAWY

Przez kolejne sobotnie wieczory września, świątynia nasza rozbrzmiewała muzyka organową. Organizatorem koncertów było Towarzystwo im. Mariana Sawy, a zrealizowane zostały w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za kontuarem naszych organów zasiadał znakomity koncertmistrz Kamil Mika.

czytaj więcej…

 

GOŚCIE KOŁA PRZYJACIÓŁ RADIA MARYJA

W dniu 30 września gościliśmy w naszej parafialnej auli p. poseł Barbarę Bubulę oraz p. prof. Jana Tadeusza Dudę – kandydata na senatora RP. Nasi goście podzielili się szeregiem refleksji dot. spraw społecznych i publicznych oraz wydarzeń, które dzieją się w naszym kraju.

czytaj więcej…

 

DEKANALNA PIELGRZYMKA DO MOGILSKIEGO SANKTUARIUM

W oktawie odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego, jak co roku, Ojcowie Cystersi od lat zapraszają na uroczystości poszczególne dekanaty Krakowskiej Archidiecezji. Parafie z Dekanatu Kraków-Prądnik, zaproszone zostały na 19 września, na wieczorną celebrację Najświętszej Ofiary.
Koncelebrowanej odpustowej Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz z Parafii Chrystusa Króla na os. Kraków-Gotyk, ks. mgr Stanisław Wątroba. Wśród celebransów był także nasz wikariusz ks. Łukasz Nizio, a także nasz rodak, ks. Michał Królik, zaś w posłudze liturgicznej uczestniczył odbywający w naszej parafii praktykę, kleryk Wojciech Mikołajek.

czytaj więcej…

 

XXVII Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii

Już od 27 lat pielgrzymują rodziny i małżeństwa Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii. W tym roku miała ona miejsce dniu 8 września. Mottem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Oblubieniec jest z wami”, pochodzące z listu św. Jana Pawła II, napisanego jeszcze w roku 1994 do rodzin.
Również na ta pielgrzymkę, autokarem, pod duchową opieka ks. Łukasza, wyruszyli świętojańscy parafianie. Wyjechaliśmy w deszczu, który po drodze wzmagał się. Jednakże po dotarciu na miejsce, deszcz w zasadzie przestał padać, a wraz z rozpoczęciem się Eucharystii, chmury się rozproszyły i nastała piękna pogoda.

czytaj więcej…

PARAFIALNA PIELGRZYMKA W BIESZCZADY

W dniach 30 sierpnia-1 września, pod duchową opieką ks. Daniela, odbyła się autokarowa, parafialna pielgrzymka w Bieszczady. Pierwszym przystankiem była Dukla – miejscowość na Podkarpaciu. To tutaj urodził się w XV w. św. Jan z Dukli. Wstąpił do klasztoru franciszkanów konwentualnych w Krośnie, gdzie też otrzymał święcenia kapłańskie, a następnie do bernardynów w Lwowie, gdzie zmarł w opinii świętości i tam też został pochowany.

czytaj więcej…

 

Gościliśmy katolików z Japonii

W poniedziałkowe popołudnie 5 sierpnia spotkała się grupa pątników, którzy w kwietniu br. przebywali w Japonii, pielgrzymując śladami św. Maksymilian Marii Kolbego oraz świętych męczenników japońskich. Wśród gości znaleźli się Japończycy, którzy są katolikami.
Spotkanie rozpoczęło się koncelebrowaną Eucharystią, odprawioną w naszej zabytkowej kaplicy.

czytaj więcej…

 

Święcenie pojazdów mechanicznych.

Liturgiczne wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących (25 lipca), przypadło w tym roku w czwartek. Dlatego też, tradycyjnie już, w niedzielę 21 lipca, po każdej Mszy św., miało miejsce błogosławienie kierowców i pojazdów mechanicznych.

czytaj więcej…

 

.

ŚWIĘTOJAŃSKI ODPUST

Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela jest wielkim wydarzeniem w naszej parafii. Wśród Mszy św. odprawionych w tym dniu, jedna z nich – i to już rodzi się pewna tradycja – odprawiona została w zabytkowej kaplicy św. Janów. Zwieńczeniem tego dnia była wieczorna koncelebrowana suma odpustowa.

czytaj więcej…

 

IDZIE NASZ PAN

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana, którą Kościół obchodzi od XIII wieku, jest od wielu lat, dla dwóch wspólnot parafialnych: Pana Jezusa Dobrego Pasterza i św. Jana Chrzciciela, okazją do wspólnego, publicznego wyznania wiary w eucharystycznej procesji, przechodzącej ulicami Prądnika Czerwonego.

czytaj więcej…

 

PODZIĘKOWANIA DLA s. MARII MAGDALENY

Po 4 latach posługi w naszej wspólnocie świętojańskiej, decyzją swoich przełożonych, s. Maria Magdalena Bukowska, została przeniesiona do pracy w nowej placówce w Tarnowskich Górach. Z tej to okazji, w dniu 17 czerwca została odprawiona w intencji s. Marii Magdaleny, koncelebrowana Msza św. Przewodniczył jej ks. Mariusz, a współcelebransami byli ks. proboszcz i ks. Łukasz.

czytaj więcej…

 

VIII SPOTKANIA ŚWIĘTOJAŃSKIE

Niedziela 16 czerwca, godzina 15.30 – na przykościelnym parkingu rozlegają się znane już od 8 lat dźwięki intro, zostaje przecięta wstęga i… „VIII Spotkania świętojańskie uważam za rozpoczęte” – oznajmia Czerwonemu Prądnikowi i światu ks. Proboszcz świętojańskiej parafii.

czytaj więcej…

 

IMIENINY s. JOLANTY

W dniu wspomnienia przez Kościół bł. Jolanty, 15 czerwca, swoje imieniny obchodziła nasza siostra zakrystianka. Tradycyjnie już z tej okazji odprawiona została koncelebrowana Msza św. w intencji solenizantki. Najświętszą Ofiarę sprawowali: ks. Łukasz, jako przewodniczący, ks. proboszcz oraz ks. Mariusz

czytaj więcej...

 

JAN CHRZCICIEL I JEGO MISJA – wykład

W auli parafialnej, w dniu 12 czerwca miał miejsce wykład p. dr Marii Kantor pt. „Jan Chrzciciel i jego misja”.
Na wstępie prelegentka, tytułem wprowadzenia do tematu, wyjaśniła hebrajskie znaczenie imion: Jan oraz jego rodziców Zachariasza i Elżbiety.

czytaj więcej…

 

Obrończyni życia ze Stanów Zjednoczonych

W poniedziałek 27 maja na zaproszenie Koła Przyjaciół Radia Maryja gościła u nas Immolatia – obrończyni życia ze Stanów Zjednoczonych, reprezentująca grupę pro-life „Ratunek w czerwonej Róży”. Temat spotkania brzmiał: „Kochający Jezus – tam, gdzie jest niekochany”. Gościa powitał należący do działającej przy naszej parafii Rady 15128 Rycerzy Kolumba, p. Zbigniew Piłat, który od wielu lat zajmuje się problematyką pro-life. Podkreślił, iż Immolatia jest przyjaciółką znanej na całym świecie kanadyjskiej obrończyni życia Mary Wagner i wspiera ją swoją modlitwą oraz obecnością w klinikach aborcyjnych.

czytaj więcej…

 

40-LECIE RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE W NASZEJ PARAFII

Minęło 40 lat, jak w nowopowstającej parafii św. Jana Chrzciciela na Czerwonym Prądniku postała młodzieżowa oaza Ruchu Światło-Życie. Z inicjatywy obecnie istniejącej młodzieżowej grupy oazowej, w dniu 25 maja br., zostały przeprowadzone obchody tego jubileuszu, które składały się z 3 części.

czytaj więcej…

 

BIERZMOWANIE AD. 2019

W środowy wieczór, 15 maja, 119 osób z naszej parafii przyjęło kolejny sakrament chrześcijańskiej inicjacji – bierzmowanie (117 młodzieży i 2 osoby dorosłe). Szafarzem był nowy (od stycznia br.) sufragan krakowski ks. bp. Janusz Mastalski. Koncelebrowaną Mszę św. wraz z Dostojnym Gościem sprawowali: ks. proboszcz Jerzy Serwin oraz, ks. Mariusz Susek
Uroczystość rozpoczął hymn do Ducha Świętego.

czytaj więcej…

 

ZMARTWYCHWSTANIE CHRYSTUSA W EWANGELII ŚW. JANA – WYKŁAD

W auli parafialnej, w dniu 14 maja, gościliśmy po raz drugi p. dr Danutę Piekarz, biblistę i wykładowcę na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II z wykładem pt. „Jak spotkać Zmartwychwstałego” na podstawie Ewangelii św. Jana.
W sposób niezwykle plastyczny, a jednocześnie bardzo głęboki, świadczący o wielkiej znajomości tematu, wykładowca prowadziła słuchaczy przez dokonany przez św. Jana, ewangeliczny opis wydarzeń.

czytaj więcej…

 

IMIENINY SIOSTRY HIACYNTY

Dzień, w którym Kościół wspomina NMP z Fatimy, a także błogosławione dzieci: Franka i Hiacyntę, jest dniem imienin naszej siostry przełożonej Hiacynty Niewiadomskiej, ze zgromadzenia sióstr Nazaretanek. W intencji Solenizantki sprawowana była wieczorna Eucharystia. Głównym celebransem był ks. proboszcz, a wraz z nim Eucharystię, sprawowali ks. Łukasz Nizio i ks. Mariusz Susek.

czytaj więcej…

PEREGRYNACJA IKONY MATKI BOŻEJ WSPOMOŻYCIELKI PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN

W sobotę 11 maja w naszej Świętojańskiej Parafii rozpoczęła się peregrynacja Ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Uroczyste przywitaniem Obrazu nastąpiło przed wejściem do kościoła. Ikonę wnieśli Rycerze Kolumba, z parafialnej Rady 15128. W imieniu naszego lokalnego Kościoła, Wizerunek przywitał ks. Proboszcz oraz ks. Łukasz wraz z asystą ministrantów.

czytaj więcej…

 

I ROCZNICA ŚMIERCI ŚP. KS. KRZYSZTOFA SOJKI

Już rok minął, jak w dniu 1 maja odszedł do Domu Ojca ks. Krzysztof Sojka. W jego intencji doprawiona została Msza św. Liturgicznemu zgromadzeniu przewodniczył ks. bp. senior Jan Zając, a wraz z nim sprawowali Najświętszą Ofiarę, ks. kanonik R.M. Michał Mikołajczyk, ks. mgr infułat Jakub Gil, ks. prałat Jan Bielański – koledzy rocznikowi Zmarłego, a także nasz były wikariusz ks. Ryszard Gacek, zaś naszą parafię reprezentowali ks. Mariusz Susek i ks. Daniel Małysa.

czytaj więcej…

 

OSIEDLOWA DROGA KRZYŻOWA AD. 2019

I znowu, w kolejną Niedzielę Palmową, ulice i alejki naszego osiedla, Prądnika Czerwonego, stały się ulicami Jerozolimy. W to piękne, słoneczne, wiosenne popołudnie, gdy już zaczęły rozwijać się pąki i kwiaty na drzewach, wyszliśmy nie tylko, aby rozważać mękę naszego Pana, ale także, aby dać świadectwo, iż chcemy iść za naszym Mistrzem.

czytaj więcej…

 

JAK PRZEŻYĆ TRIDUUM PASCHALNE – KONFERENCJA

W dniu 9 kwietnia gościliśmy w auli parafialnej ks. dr. Stanisława Mieszczaka SCJ, z Katedry Historii Liturgii UPJPII z wykładem pt. „ Z Chrystusem drogą paschalnego misterium.”
Na wstępie wykładowca zaznaczył, że wiele osób nie przezywa liturgii, są jak widzowie, zaś autentyczne przeżycie liturgii pozwala dotknąć Jezusa.

czytaj więcej…

 

STACJA LITURGII WIELKOPOSTNEJ W NASZEJ ŚWIĄTYNI

W czwartek 4 marca, nasz kościół, św. Jana Chrzciciela został wyznaczony jako miejsce spotkania stacyjnego w ramach wielkopostnego pielgrzymowania. W ramach wielkopostnego przygotowania, świątynię naszą nawiedził ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali: ks. Proboszcz Jerzy Serwin, ks. Czesław Bogdał oraz nasz wikariusz ks. Łukasz Nizio.

czytaj więcej…

 

Gościliśmy poseł Barbarę Bubulę

We wtorek 2 kwietnia 2019 r., na zaproszenie Koła Przyjaciół Radia Maryja, po raz kolejny przybyła do naszej parafii p. Barbara Bubula, posłanka do Sejmu RP. Temat spotkania obejmował bieżącą problematykę społeczno-polityczną.

czytaj więcej…

 

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego 2019

Uroczystość Zwiastowania NMP, 25 marca, Ojciec Święty Jan Paweł II w 1992 r. ogłosił, jako Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Uroczyste podjęcie Duchowej Adopcji, miało miejsce w naszej świętojańskiej wspólnocie podczas Mszy św. o godz. 8.00 oraz 18.30. Uroczyste przyrzeczenia składane przez wiernych podejmujących duchową adopcję, w imieniu Kościoła, przyjmowali ks. Dariusz Pietrzak – podczas porannej Mszy św. oraz ks. Mariusz Susek – podczas wieczornej Mszy św.

czytaj więcej...

 

Rekolekcje z o. Josephem Vadakkelem

Już 17 raz, gościliśmy w naszej parafii dniu 24 marca o. dr Josepha Vadakkela, charyzmatyka i misjonarza z Indii, który przeprowadził jednodniowe rekolekcje ewangelizacyjne, których myśl przewodnia brzmiała: „Uwolnienie serca”.

czytaj więcej…

 

Arcybiskup Aleppo Jean-Clémenta Jeanbarta w naszej parafii.

W niedzielę 17 marca gościliśmy w naszej świętojańskiej wspólnocie melchicko-katolickiego arcybiskupa Aleppo, Jean-Clémenta Jeanbarta.
Na wstępie Mszy św. o godz. 12.00 dostojnego gościa powitał ks. proboszcz. Kazanie do przybyłych wiernych wygłosił ks. arcybiskup.

czytaj więcej…

 

Męka Pana Jezusa wg EWANGELII św. JANA – wykład

W auli parafialnej, w dniu 12 marca, gościliśmy p. dr Danutę Piekarz, biblistę i wykładowcę na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II z wykładem pt. „Z Jezusem na drodze męki w Ewangelii wg św. Jana”. W sposób niezwykle plastyczny, a jednocześnie głęboki, przedstawiony został obraz męki Chrystusa, opisany przez św. Jana. Wykładowczyni zwróciła uwagę na istotną różnicę między Ewangelią wg św. Jana, a opisem męki jakiego dokonali pozostała trójka ewangelistów.

czytaj więcej…

 

PIĄTA OAZA MODLITWY – Bystra,

W Domu Rekolekcyjnym Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej Maksymilianum w Bystrej, w dniach 8-10 lutego, odbyły się rekolekcje, których temat brzmiał: „Skarb serca. Uzdrowienie wewnętrzne”.

czytaj więcej…

 

ŚDM-2019 PANAMA
relacja uczestniczek

W dniach 24 – 27 stycznia w stolicy Panamy- Panama-City miały miejsce 34 Światowe Dni Młodzieży. Polskę reprezentowała najliczniejsza grupa z Europy: 3,5 tys. młodych pielgrzymów, wśród których były dwie przedstawicielki naszej świętojańskiej wspólnoty: Aleksandra Anioł i Magdalena Dziura.

czytaj więcej…

 

NOWE MARGARETKI

Na wieczornej Mszy św., w pierwszy czwartek miesiąca, 7 lutego, powołane zostały w naszej parafii kolejne margaretki.
Co to jest apostolat argaretka?
Apostolat margaretka, to modlitwa za kapłanów.

czytaj więcej…

 

IMIENINY ks. MARIUSZA

W dniu 19 stycznia, pracujący w naszej parafii ks. Mariusz Susek obchodzi swoje imieniny. Tradycyjnie, w tym dniu, w intencji solenizanta odprawiona został koncelebrowana Msza św.

czytaj więcej…

 

 

Współczesne prześladowania chrześcijan

We wtorek 15 stycznia br. gościliśmy ks. Rafała Cyfkę – dyrektora Biura Regionalnego Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Krakowie. Ks. Rafał Cyfka w bardzo przystępny i zarazem zajmujący sposób zaznajomił przybyłych z tematem „Współczesne prześladowania chrześcijan”.

czytaj więcej…

 

 

OPŁATKOWE SPOTKANIA

Tradycyjne spotkania opłatkowe przebiegały w naszej wspólnocie świętojańskiej w 2 turach: 6 stycznia miał miejsce opłatek grup formacyjnych dzieci i młodzież, natomiast tydzień później, 13 stycznia, spotkały się grupy dorosłych.

czytaj więcej…

 

*****

Podsumowanie roku 2018

Na początku nowego roku, warto sobie uświadomić, jaki był nasz ubiegły rok jako wspólnoty parafialnej, co się zdarzyło w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, a także snujemy plany na dalszy czas.

czytaj więcej…